W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Imprezy masowe i koncerty Informacje Materiały video

Rycerze rządzili w Parku Oborskich [FOTO, VIDEO]

W sobotę, 11 września, w parku Oborskich, miała miejsce rycerska zabawa. Przybyli na miejsce mieszkańcy naszego miasta mogli poczuć się rycerzami. Były walki na kije, pokazy techniki posługiwania się mieczem lub toporkiem, można było zobaczyć typowe uzbrojenie dawnych rycerzy.

Najmłodsi i starsi wzięli udział w biegu wojów oraz biegu dam. Chłopcy biegli w pełnym rynsztunku bojowym.
Dla chętnych funkcjonowało skryptorium. Gęsim piórem sporządzano okolicznościowe dyplomy, które opatrzono pieczęcią odbitą w laku. Do dyspozycji wszystkich był namiot rycerski z wyposażeniem obozowym, rycerskie uzbrojenie oraz stroje rycerskie. Dzieci miały możliwość przymierzenia strojów, „uzbrojenia” się w broń i zapozowania do okolicznościowej fotografii.

Imprezę zorganizowało Bractwo Rycerskie Ziemi Mieleckiej – Joannici. Jest to grupa entuzjastów rekonstrukcji historycznej z Mielca i okolic. Czynnie działają od 2010 r.
Zadanie, jakie postawili sobie na początku działalności to odtwórstwo kultury materialnej Zakonu Szpitala Św. Jana Chrzciciela z Jerozolimy z początku XIII w., zwanego potocznie Joannitami.

Kultura materialna zakonu rycerskiego to nie tylko ubiór i uzbrojenie rycerza, ale również stroje cywilne, organizacja i wyposażenie obozu, kuchni, sposób wytwarzania i użytkowania narzędzi i przedmiotów codziennego użytku, słowem wszystko to, co się wiąże z codziennym życiem ludzi tamtej epoki.

Wraz z rozwojem i nowymi członkami i członkiniami grupa rozszerzyła krąg zainteresowań o takie elementy jak: łucznictwo tradycyjne i konne, skryptorium, warsztaty katowskie, benedyktyni z XIII w., mieleccy trynitarze z XVIII w. czy teatr ognia.

Głównym tematem ich zainteresowania pozostaje jednak nadal Zakon Joannitów, stąd Joannici w nazwie bractwa, którą przyjęli oficjalnie w 2021 r.

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa