W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie

Rządowa pomoc dla Przecławia [FOTO]

Gmina Przecław otrzyma na instalację hydrofobową rządowe wsparcie w wysokości prawie 1 mln zł – poinformowała w Rzeszowie minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Informację o pomocy, minister przekazała na porannym briefingu prasowym przed Urzędem Wojewódzkim. W spotkaniu z mediami wzięła udział także wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, marszałek Władysław Ortyl oraz burmistrz Przecławia Renata Siembab. 

Według Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, planowana przez gminę inwestycja, ma być remedium na problemy mieszkańców Przecławia.

– Inwestycja rozwiązuje problem mieszkańców gminy: częste spadki ciśnienia wody w sieci wodociągowej oraz braki w dostawach wody – mówiła.

Skalę problemu określiła wicewojewoda Jolanta Sawicka.

– Zapas wody w Przecławiu, bez jej tłoczenia, wystarcza zaledwie na dwie – trzy godziny. W przypadku awarii sieci wodociągowej, przynajmniej połowa mieszkańców gminy zostanie odcięta od dostępu do wody pitnej – powiedziała.

Te szacunki potwierdziła burmistrz Przecławia Renata Siembab.

– W ubiegłym roku zmierzyłam się z niesamowitym wyzwaniem. Ponad 3 tys. gospodarstw, przez ponad trzy tygodnie, było pozbawione dostępu do wody – przypomniała burmistrz.

Obecny na spotkaniu z mediami, marszałek Władysław Ortyl, przedstawił kierunek działań, jakie obrało województwo w kwestiach uregulowania gospodarki wodnej.

– Naszym priorytetem na najbliższe lata będzie gospodarka wodna. Nie tylko zaopatrzenie w wodę, które musimy jeszcze dokończyć i uzupełnić w całym województwie, o co zabiegamy wspólnie z panią minister w komisji Europejskiej. Chcemy także wprowadzić do regionalnego programu operacyjnego małą retencję. Wiemy, że woda ma zbawienny wpływ, ale posiada również niszczycielską siłę, o czym na Podkarpaciu przekonaliśmy się niedawno – dodał Władysław Ortyl.

Zapewnienie finansowania dla inwestycji pn. „Budowa kontenerowej stacji podnoszenia ciśnienia ze stalowym zbiornikiem wolnostojącym o poj. 150 m3 wraz z przebudową niezbędnej infrastruktury, likwidacją stacji podnoszenia ciśnienia w istniejącym budynku technicznym oraz budową instalacji fotowoltaicznej do 50 kW” rozwiązuje podstawowy problem mieszkańców Gminy Przecław, w którym są częste spadki ciśnienia wody w sieci wodociągowej oraz braki w dostawach wody. 

Inwestycja będzie kontynuacją i uzupełnieniem zadania realizowanego od 2019 roku przez Gminę Przecław: „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w gminie Przecław poprzez wymianę urządzeń w Stacji Uzdatniania Wody w Tuszymie wraz z jej termomodernizacją oraz budowę kanalizacji tłocznej Tuszyma-Błonie (przebicie pod Wisłoką) wraz z budową kanalizacji sanitarnej w Tuszymie – etap I”, na którą gm. Przecław również uzyskała dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 2 068 588 zł (80%).

Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości