W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Rzeszowiacy u Oborskich

Przez kilka letnich tygodni zachęcaliśmy do oglądania wystawy etnograficznej „Wsi spokojna, wsi wesoła. Lasowiacy” w Pałacyku Oborskich. Wabikiem były koncerty – niespodzianki zespołów folklorystycznych.

Wraz z ostatnią niedzielą sierpnia zakończyliśmy sezon muzycznych niespodzianek w Parku Oborskich. Przez 4 wakacyjne niedziele, zwykle ok. godz. 18, na tarasie Pałacyku hrabiostwa Oborskich pojawiały się zespoły muzyczne: zespół kameralny Mieleckiej Orkiestry Dętej oraz kapele: „Grochowiacy” (GOK Grochowe) i „Chorzelowiacy” (SOKiS Chorzelów).  Na początek i na koniec lata zagrała kapela ZPiT „Rzeszowiacy” pod kierunkiem Sławomira Stana. Ostatnią muzyczną niespodziankę usłyszeliśmy 30 sierpnia. Z kapelą „Rzeszowiaków” zaśpiewali: Kamila Starościak, Sławomir Stan i Jakub Kubat. 

Wystawę, do obejrzenia której zapraszamy, można obejrzeć w Pałacyku Oborskich do 10 października. Przygotowało ją Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”. Ekspozycja skupia się na kilku dziedzinach kultury ludowej Lesioków (tak sami siebie zwali Lasowiacy). Prezentuje między innymi charakterystyczne dla tej grupy stroje, zarówno codzienne, jak i świąteczne, zabawki, a także eksponaty związane z obrzędowością świąteczną oraz muzyką.

Na wystawie nie brakuje elementów trójwymiarowych, np. zrekonstruowano wnętrze lasowiackiej izby z bogatej chałupy oraz zaakcentowano zewnętrzne otoczenie samej zagrody.

Zobacz też...