W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje Materiały video Wywiady

Rzeźba ”Lot” przesunięta [FOTO, VIDEO, DRON]

W ramach przebudowy ronda znajdująca się na skrzyżowaniu ul. Przemysłowej i Wojska Polskiego naprzeciw Bramy Głównej Specjalnej Strefy Ekonomicznej rzeźba „Lot” została wczoraj przesunięta parę metrów w obręb nowego ronda.

Rzeźba ma już kilkadziesiąt lat, wraz z postumentem waży około 60 ton. Autorem jej jest Henryk Burzec – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Xawerego Dunikowskiego. Stworzył on kilka rzeźb dla Mielca takich jak: „Miotacz”, „Biegaczki”, „Radość życia”, „Tancerka”. Największa z rzeźb – ustawiona przed Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego – mierzy 10m wysokości oraz 9m w rozpiętości skrzydeł. Rzeźba ma zostać gruntownie odnowiona.

Choć sama „przeprowadzka” trwała zaledwie kilkanaście minut to przygotowania do niej trwały wiele dni. 2 czerwca od wczesnych godzin porannych trwała ostateczna faza podcinania fundamentów. Sama rzeźba była już zabezpieczona i przygotowana do podczepienia przez dwa dźwigi.

Według budowlańców uczestniczących w przeprowadzce jeszcze kilka lat temu wykonanie takiej operacji byłoby niemożliwe. Popis swoich umiejętności pokazali operatorzy dźwigów. Po operacji przenosin na placu budowy rozległy się brawa.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego przedsięwzięcia oraz wywiad z Moniką Skowrońska Ziomek, Naczelnikiem Wydziału Dróg, Transportu, Energetyki i Działalności Gospodarczej w mieleckim magistracie.

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa