W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

Rzeźby Stanisława Szęszoła w Chorzelowie 

Józef Piątek Wójt Gminy Mielec oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu zapraszają na wystawę będącą podsumowaniem 55 lat pracy artystycznej Stanisława Szęszoła. Wernisaż wystawy odbędzie się w Galerii Chorzelowskiego Ośrodka Kultury 7 lipca br. o godz. 18:00. 

Jeden z wybitniejszych mieleckich rzeźbiarzy, wspaniały artysta i cudowny człowiek na najbliższą wystawę przygotował blisko 40 prac będących przekrojem jego 55-letniej działalności twórczej. To wyjątkowa okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć rzeźby pochodzące ze wstępnych lat działalności artysty jak i te najnowsze, które zaprezentowane zostaną po raz pierwszy.

Chłop z laską, Kobieta z koszem, Dziadek z laską, Kobieta z dzbanem, Chłop z kogutem, Święty Świerad, Święty z książką, Żyd, Żydówka tańcząca, Żniwiarka, Kosiarz, Siewca, Rybak, Harnaś, Hanka, Młocek, Cyganka, Grzybiarz, Zielarka, Myśliwy, Diabeł w dziupli, Święty Jan, Arab – postrach Europy, Kosynier Kościuszki, Chrystus Frasobliwy, Żołnia, Dudek, Kraska, Gołąb siniak, Dzięcioł czarny, Cygan grający, Janko Muzykant, Święty Grzegorz, Święty Ambroży, Święty Mikołaj, Flisak, Anioł sfruwający z nieba, Anioł stojący – czekać będą na wszystkich, którzy w lipcu odwiedzą Ośrodek Kultury Gminy Mielec.  

Stanisław Szęszoł urodził się w 1938 r. w Rudzie, powiecie mieleckim. Od lat dziecięcych zajmował się rzeźbieniem, wykonując szopki noworoczne. W późniejszych latach najchętniej rzeźbił ludowe świątki, postacie z życia religijnego i krzyże, a ponadto ludzi przy pracy. W latach 1971-1975 należał do Koła Twórców Amatorów Ziemi Mieleckiej przy Powiatowej Poradni Kulturalno-Oświatowej w Mielcu i brał udział w organizowanych przez Poradnię wystawach i konkursach. Po likwidacji Poradni w 1975 r. i zakończeniu działalności Koła działał indywidualnie, m.in. wystawiając prace na Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych w Mielcu i Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Wykonał na zamówienie 14 rzeźb postaci do jednej z szopek w Watykanie. W 1981 r. był współzałożycielem Klubu Środowisk Twórczych przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. W. Szafera w Mielcu i pozostaje jego członkiem do dziś.

Jest także członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury im. Stanisławskiego przy Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu. Uczestniczył w wielu wystawach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Rzeszowie, Łęczycy, Chrzanowie, Strzyżowie, Pińczowie, Dynowie, Kolbuszowej i Mielcu oraz plenerach organizowanych przez oba stowarzyszenia. Bierze udział w konkursach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, uzyskując nagrody i wyróżnienia, m.in. w Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie oraz konkursie „Ptaszki – ptaki – ptaszyska” w Krakowie.

Jego prace o tematyce religijnej umieszczone są w kościołach, m.in. w Chicago i Ostrowach Baranowskich oraz w Mielcu. Odrestaurował też mocno podniszczone drewniane rzeźby świętych w kościele św. Mateusza. Rzeźby o tematyce świeckiej znajdują się w licznych muzeach, m.in. w Mielcu, Toruniu, Łęczycy, Rzeszowie i Kolbuszowej, a także w licznych zbiorach prywatnych w kraju i poza jego granicami. Wyróżniony m.in.: Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotą Odznaką Jubileuszową z okazji 40-lecia TMZM, Odznaką „Zasłużony dla Kultury Narodowej” i Nagrodą „ALBERTUS”. W 2008 r. i 2010 r. został nagrodzony na  Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie.

Swoje prace rzeźbiarskie wystawiał indywidualnie i na wystawach zbiorowych m.in. w Rzeszowie, Mielcu, Chorzelowie, Woli Mieleckiej, Rzemieniu, Chrząstowie, Kolbuszowej, Przecławiu i Podleszanach. Jego pracownia rzeźbiarska przy ul. Ogrodowej została włączona do Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Podkarpacia.

Wyróżniony Odznaką „Zasłużony dla Kultury Narodowej”.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Prace drogowe w Łączkach Brzeskich

Wiadomości Mielec

Mielecka Gwiazda Sportu będzie drugi raz na olimpiadzie

Wiadomości Mielec

Spędź wakacje z wojskiem

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa