W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje Materiały video

Samolot M28 wyleciał do Ameryki. Prezes PZL: Cel jest prosty, chcemy zdobyć klientów [VIDEO]

Produkowany w PZL Mielec samolot M28, który w wersji wojskowej maszyna nazywa się „M28B Bryza” wyleciał z misją marketingową do siedmiu krajów Ameryki Łacińskiej i na Karainby.

– Dziś mamy historyczną chwilę, bo rzadko się zdarza, żeby samolot wyprodukowany w Polsce rozpoczął taką misję handlową. Samolot będzie dwa miesiące poza Polską, odwiedzi siedem krajów, trzynaście miast, gdzie będzie pokazywany. Weźmie też udział w targach lotniczych – mówi Janusz Zakręcki, prezes PZL – Cel jest prosty, chcemy zdobyć klientów w tamtym regionie.


Załoga maszyny, która około godziny 12:00 dnia dzisiejszego opuściła wraz z maszyną mieleckie lotnisko do pokonania ma prawie 15 000 kilometrów, co planowo zająć ma 200 godzin, które spędzą w powietrzu. Maszyna ma podobno takie walory i jest tak skonstruowana, że sprawdzi się w warunkach, które panują w Ameryce Południowej.

Wśród jego zalet jest też m.in krótka droga potrzebną do startu i lądowania – samolot jest też w stanie wylądować na bardzo krótkich lotniskach trawiastych, nieutwardzonych, a nawet błotnistych.
Prezes PZL Mielec podkreślił, że przygotowania do wylotu samolotu do Ameryki Łacińskiej zajęły pół roku. – Nie jest to też tania wyprawa, ale liczymy, że zwróci się nam z nawiązką w postaci nowych kontraktów.

W ostatnich dniach dostaliśmy również prośbę o prezentację samolotu w USA. Do tej pory mieleckie zakłady wyprodukowały ponad 100 samolotów, które latają m.in. w Wenezueli, Polsce, Indonezji, Nepalu i Wietnamie.

Zakręcki zaznaczył też, że oferta będzie skierowana przede wszystkim do linii lotniczych, instytucji rządowych i sił powietrznych, a samolot może być skonfigurowany do wykonywania wielu zadań, m.in. transportu pasażerskiego i cargo, zrzutu skoczków spadochronowych, ewakuacji medycznej, patrolu i rozpoznania morskiego, poszukiwań i ratownictwa.
PZL Mielec oprócz M28 produkuje też śmigłowiec S-70i Black Hawk.

W firmie pracuje ponad półtora tysiąca osób. Właścicielem zakładu jest koncern Lockheed Martin, który zatrudnia blisko 100 tys. pracowników na całym świecie. PZL Mielec jest największym zakładem tego amerykańskiego koncernu poza Stanami Zjednoczonymi.

 

.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Zachowaj Trzeźwy Umysł – konkurs uczniów [FOTO]

Wiadomości Mielec

Gala Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego [FOTO]

Wiadomości Mielec

Takiej książki jeszcze w Mielcu nie było! [FELIETON]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa