W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Imprezy masowe i koncerty Informacje Kultura i nauka

Propozycje kulturalne SCK w lipcu

Kulturalny rozkład jazdy.

Dom Kultury SCK

4 lipca 

Warsztaty plastyczne „SztukaRYNKI” – 4 lipca od godz. 16 do 19, Rynek Starówki. 

Gry i zabawy podwórkowe przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną SCK – Rynek Starówki, 4 lipca od godz. 16 do 19, Rynek Starówki. 

Koncert ZPiT „Rzeszowiacy” – 4 lipca od godz. 19 do 20, Rynek Starówki. 

* * *

Dom Kultury SCK zaprasza na kontynuację wydarzenia pod nazwą „SztukaRYNKI”, które przed pandemią Covid-19 odbyły się dwa razy, w czasie wakacji 2018 i 2019 r. Wówczas „SztukaRYNKI” obejmowały tylko warsztaty plastyczne. Teraz także organizator, Dom Kultury SCK, zaprasza na rodzinne warsztaty plastyczne dzieci wraz z opiekunami. Motywami przewodnimi wcześniejszych edycji były: „Dzika” Afryka” i „Morskie opowieści”. Ciekawe, co plastycy DK SCK wymyślą teraz? Wszelkie materiały do warsztatów plastycznych będą zabezpieczone przez organizatorów.

Tym razem program „SztukaRYNEK” będzie poszerzony i oprócz warsztatów plastycznych dzieci liczyć mogą na gry i zabawy podwórkowe zorganizowane przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK. 

Finałowym akcentem będzie koncert ZPiT „Rzeszowiacy”. Tego wydarzenia nie trzeba chyba nikomu zachwalać. 

Zapraszamy na „SztukaRYNKI”

9 lipca

Wernisaż wystawy rzeźby Anny Pazdalskiej – 9 lipca, godz. 18, Galeria ESCEK Domu Kultury SCK. Wystawa będzie czynna od 9 lipca do 5 września. Wstęp wolny.

* * *

Anna Pazdalska jest rzeźbiarką, absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom obroniła w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Urodziła się, mieszka i pracuje w swojej pracowni w Krakowie.

Jest autorką pomnika Wincentego Witosa w Rakszawie. Ma na swoim koncie wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej w Częstochowie.

Artystka zasłynęła szczególnie cyklami rzeźb poświęconymi kobietom: „Cztery pory dnia” i „Imiona kobiet”. Eleganckie i delikatne kobiece postaci pozują w nich jak tancerki lub ptaki w locie. Rzeźby, mimo że wykonane z ciężkiej materii, zadziwiają lekkością i ulotnością. „Przy pomocy różnych mediów kreślę zarysy ciał kobiecych i tworzę kompozycje, które budują świat bytu w nieokreślonej przestrzeni” – tak opisywała rzeźbiarka proces ich tworzenia.

Doceniana przez krytykę za znakomity warsztat i umiejętność zaklęcia w dostojnych rzeźbach z brązu ulotnych emocji i uczuć, rzeźbiarka nie ulega modom, nie trzyma się też kurczowo klasycznych schematów. Cechuje ją dystans i umiar tak wobec tradycyjnych jak i współczesnych trendów w sztuce. Jej siłę krytycy upatrują w postawieniu akcentu na intuicję, indywidualizm, wolność i talent.

17 lipca

„Nieme kino” – plenerowa projekcja filmu kina niemego z muzyką na żywo w wykonaniu Orkiestry Ludwika Sarskiego – 17 lipca, godz. 21, Park Oborskich, ul. Legionów 73. Organizator: Dom Kultury SCK. 

Wstęp – 12 zł. Bilety dostępne w kasie kina, lub przed wejściem do Parku Oborskich przed imprezą. 

* * *

Orkiestra Ludwika Sarskiego to kolektyw artystyczny założony  przez dwóch multiinstrumentalistów – kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomalę. 

Orkiestra Ludwika Sarskiego rozpoczęła swoją działalność w listopadzie 2018 roku, Artyści łączą takie style jak early jazz, ragtime, tango, swing czy klezmer.
Działalność Orkiestry Ludwika Sarskiego to kameralne koncerty oraz wykonywanie muzyki na żywo do filmów niemych z udziałem m.in. Bustera Keatona, czy Charliego Chaplina. 

W Mielcu planowana jest projekcja filmu niemego polskiej produkcji pt. „Bestia” z udziałem Poli Negri. To do tego filmu podkład muzyczny zagra Orkiestra Ludwika Sarskiego.

25 lipca

Rodzinny plener malarski – 25 lipca, od godz. 16 do 19, Muzeum Regionalne „Pałacyk Oborskich” przy ul. Legionów.

Wstęp wolny.

* * *

Dom Kultury SCK i Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” SCK zaprasza na imprezę, podczas której odbędą się m.in. warsztaty plastyczne dla młodszych i starszych mielczan.

Wakacje z Domem Kultury————————————————–

Przez całe wakacje w Parku im. St. Lachmana (za Domem Kultury) do dyspozycji dzieci jest „Ruchowy Tor Zadań”. Przechodząc przez Park dzieci muszą wykonać szereg aktywności zgodnie z instrukcją namalowaną na chodniku przez pracowników DK.  

Od 7 lipca w każdą środę Dom Kultury zaprasza do udziału w Letniej Akademii Artystycznej

W godz. od 9.00 do 13.00 dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach: wokalnych, tanecznych, plastycznych i teatralnych. Wstęp na zajęcia jest bezpłatny. Grupy zorganizowane obowiązują zapisy. Szczegółowych informacji udziela Dział Zespołów Artystycznych DK pod nr tel. 17 787 50 14.

Kino „Galaktyka”

Wakacyjna oferta kina „Galaktyka” dla dzieci:

Bajkowe seanse w Kinie „Galaktyka” DK SCK od 28 czerwca do 31 lipca o godz. 9 oraz 11 w każdy poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek.

Kino Letnie

23-25 lipca oraz 30-31 lipca, godz. 21.15, Park Oborskich

Jak co roku zapraszamy na plenerowe Kino letnie w Parku Oborskich, gdzie w miłej atmosferze, na krzesłach oraz leżakach będzie można obejrzeć filmowe hity. Nie zabraknie seansów dla dorosłych ale i propozycji dla całych rodzin. 

Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”

Wakacyjna oferta Muzeum:

Spacery dla dzieci szlakiem rzeźb plenerowych w parku Oborskich.

Plenerowa wystawę pt. „Witaj Majowa Jutrzenko!” w parku Oborskich.

Trzy wystawy w budynku Pałacyku Oborskich:

– W dawnym dworze hrabiów Oborskich,

– Ignacy Pinkas (1888-1935). Nie(znany) malarz, portrecista,

– Zdarzyło się w Mielcu. 550 lat miasta.

Oprowadzanie grup zorganizowanych – dorosłych, dzieci i młodzieży – po wszystkich wystawach w Pałacyku Oborskich.

Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka”

1 lipca – 31 sierpnia 

Wystawa fotografii Wiktora Jadernego „Wysoka fala” – 1 lipca – 31 sierpnia, Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka”. 

* * *

Zapraszamy na nowa wystawę w naszej galerii. Tym razem przygotowaliśmy bezcenny dokument fotograficzny Wiktora Jadernego z katastrofalnej powodzi w lipcu 1934 roku. Wystawa nosi tytuł „Wysoka fala 1934″ i będzie otwarta dla zwiedzających od początku lipca. Jaderny w ciągu 10 dni przemieszczał się wzdłuż Wisłoki od Rzemienia aż po jej ujście do Wisły i dokumentował obraz zniszczeń. Podczas tych wypraw powstało ponad 250 fotografii zarówno na szklanych płytach  jak i na błonach małoobrazkowych. O znaczeniu tego dokumentu świadczy fakt, że już w lutym 1935 roku Ministerstwo Komunikacji zamówiło u Jadernego kopie tych zdjęć wraz z oznaczeniem fotografowanych miejsc na mapach. Ta korespondencja przetrwała do dziś.

Wystawie towarzyszyć będzie specjalne wydanie Kuryera Mieleckiego, zawierające teksty i zdjęcia związane z wystawą.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy!

6 lipca 

Wernisaż wystawa fotografii Grzegorza Lizakowskiego „Serce z Bieszczadu” – Galeria MBP SCK przy ul. Kusocińskiego 2, 6 lipca, godz. 18.  

* * *

SERCE Z BIESZCZADU to tytuł wystawy fotografii Grzegorza Lizakowskiego, która będzie wyeksponowana w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu. Organizatorzy zapraszają na otwarcie wystawy, które odbędzie się 6 lipca o godz. 18.00. 

Grzegorz Lizakowski to znany mielecki  artysta, fotograf, członek rzeczywisty Fotoklubu RP. Od wielu lat bezgranicznie zauroczony bieszczadzkim krajobrazem, a od niedawna mieszkańcami tej pięknej krainy, którzy czerpią z niej inspirację do życia i twórczości artystycznej. To właśnie ludzie z Bieszczadu są teraz bohaterami fotografii, które prezentowane będą na wystawie w Galerii bibliotecznej przy ul. Kusocińskiego 2.

Serdecznie zapraszamy.

Literackie niedziele z MBP

MBP SCK w Mielcu zaprasza na literackie niedziele od godz. 16.30 do 18.30 do parku przed siedzibą MBP SCK (w razie deszczu: hol dolny MBP SCK w Mielcu, ul. Kusocińskiego 2):

11 lipca – gry i zabawy stolikowe inspirowane posiadanymi zbiorami

18 lipca – niedziela z Czerwonym Kapturkiem – gry i zabawy literackie

25 lipca – turniej gier planszowych w oparciu o posiadane zbiory

POWIĄZANE POSTY

Kierowca bmw pędził 108 km/h w terenie zabudowanym

Monika Kopeć

Niezwykle udani ,,NieuUdacznicy”

Monika Kopeć

Inauguracja questu pieszego w Mielcu

Monika Kopeć

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa