Slider

Na ostatnich już zajęciach „inspiracje”, odbywających się w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 13a , uczestniczki ozdobiły drewniane pudełka na herbatę metodą serwetkową w technice decoupage.

Jeśli posiadamy przedmiot z surowego drewna i chcemy wydobyć jego piękną strukturę, użyjmy do malowania bejcy. Jeśli natomiast wybrany przez nas przedmiot jest stary, trzeba przed malowaniem farbą akrylową, przetrzeć powierzchnię papierem ściernym.

Do malowania używamy farb akrylowych w jasnym kolorze (ciemna farba przysłoni wzór serwetki).

Po wyschnięciu malowanej powierzchni, wycinamy z serwetki motyw. Pamiętajmy, że potrzebna jest tylko zadrukowana część serwetki.

Następnie nakładamy klej na drewnianą powierzchnię i przyklejamy motyw. Powierzchnię obrazka wyrównujemy pędzlem z odrobiną kleju. Przy naklejaniu pracujmy zręcznie, aby nie rozerwać serwetki.

Pozostaje teraz lakierowanie. Zwykle przedmioty pokrywamy trzema warstwami bezbarwnego lakieru (mamy do wyboru lakiery matowe, półmatowe, błyszczące). Pamiętajmy, żeby między nakładaniem kolejnych warstw lakieru, zetrzeć delikatnie powierzchnię bardzo drobnym papierem ściernym i usunąć powstały pył. Wygodne w użyciu są lakiery w sprayu.

Drewno możemy „postarzać”. Wystarczy zawsze trzymać się kolejności: farba-specjalny lakier (krakelierlack) – farba – serwetka. Spodnia warstwa farby musi być kontrastowa do barwy farby wierzchniej (jasna – ciemna). Inaczej efekt  „postarzenia” nie będzie widoczny. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, malujemy powierzchnię specjalnym klejem. Pociągnięcia pędzla muszą przebiegać w jednym kierunku. Przedmiot musi ponownie wyschnąć. Następnie pokrywamy powierzchnię farbą akrylową (pociągnięcia pędzla  nie mogą być poprawiane). Odstawiamy do wyschnięcia. Ostatni etap to naklejenie wybranego motywu i po wyschnięciu pokrycie go lakierem.

Panie ozdobiły pudełka na herbatę pięknymi motywami – będą one ozdobą kuchni lub ciekawym prezentem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Slider

Slider
Slider
Slider
Redaguj z nami…
napisz
Slider

SliderSlider


Slider

Slider

Slider