Malarstwo iluzjonistyczne, franc. trompe l’oeil to sposób malowania wywołujący złudzenie, iż ukazane na dwuwymiarowej powierzchni przedstawienie jest trójwymiarowe; malarstwo dające iluzję rzeczywistości.
Tym tematem zajmowały się uczestniczki malarskich warsztatów artystycznych dla dorosłych odbywających się w Spółdzielczym Domu Kultury MSm w Mielcu mieszczącym się przy ulicy Kusocińskiego 13 a
Zwykle przedstawia iluzjonistycznie fragmenty architektury, często w połączeniu z pejzażem i czasem martwej natury. Charakterystyczne jest stosowanie dla oddania detali architektonicznych czy złudzenia reliefu techniki monochromatycznej. Sztuka ta wymagała od twórcy wybitnej znajomości zasad perspektywy, a często żmudnych wyliczeń matematycznych. Efekty iluzjonistyczne, zwłaszcza fragmenty architektury i wnętrz, występowały często w wielu obrazach o tematyce religijnej czy portretach. Współcześnie efekty iluzjonistyczne znajdują coraz częściej zastosowanie we wnętrzach sklepów, restauracji, urzędów i domach prywatnych. Bywa również stosowane w skali monumentalnej. Znajduje również zastosowanie w scenografii teatralnej i filmowej.
To jeden z trudniejszych tematów na warsztatach. Uczestnicy kilkakrotnie zmieniali koncepcję, poprawiali, analizowali. Powstały obrazy wywołujące złudzenie głębi, niekiedy postacie sprawiają wrażenie „wyjścia poza ramy” obrazu.