W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

SDK – piękne filcowe zdobienia a nawet torebki – kolejne dzieła powstają na naszych warsztatach…

Na pierwszych w nowym roku zajęciach roboczych Panie uczestniczące w warsztatach artystycznych dla dorosłych – „inspiracje” filcowały na sucho tak zwanym igłowaniem.

Filcowanie to jedna z najstarszych metod tworzenia tkanin. W ogóle metod filcowania jest dwie – na sucho i mokro. Każda z nich jest inna i wymaga innych narzędzi. Gdy rozpoczynamy przygodę z filcem  i naukę filcowania warto wybrać jedną metodę aby uniknąć niepotrzebnych kosztów. Na początek panie zmierzyły się z filcowaniem na sucho.

Chcąc filcować na sucho  – inaczej technikę tę nazywa się tez igłowaniem  – koniecznie musimy się zaopatrzyć w :igły do filcowania, matę z gąbki, lub specjalną szczotkę  – ale na początek wystarczy gąbka. Pamiętać również należy że igieł do filcowania mamy trzy rodzaje i wszystkie są potrzebne.

W obu technikach wykorzystujemy czesankę wełnianą lub jak kto woli wełnę czesankową . Jest to specjalny rodzaj wełny , który nie Został poddany żadnym dodatkowym zabiegom poza barwieniem czesaniem i czyszczeniem. można ją nabyć w sklepach z artykułami dla hobbystów czy plastyków lub zamówić przez Internet.

 

 

Kolorów wełny jest mnóstwo. Każda z tych dwóch metod -Filcowanie na sucho i mokro ma swoje plusy i minusy. technika na mokro sprzyja tworzeniu rzeczy dekoracyjnych płaskich – takich jak odzież torebki, obrazki na ścianę. metoda na sucho pozwala tworzyć przestrzennie i właściwie bez ograniczeń.

Minusem metody na mokro jest konieczność używania wody i późniejsze suszenie prac. Natomiast metoda na sucho może być uciążliwa  przez igły używane do pracy – należy uważać aby sienie skaleczyć. Również łamliwość igieł jest spora, co znacznie zwiększa koszty pracy tą metodą.

 

 

Na początku pracy na zajęciach panie uczestniczące w spotkaniu zapoznane zostały z ogólnymi zasadami pracy i zasadami bhp i przystąpiły do filcowania. Powstały przestrzenne formy, takie jak serduszka, kwiaty, kule, gwiazdki. Panie poznały materiał jakim jest wełna czesankowa, nabrały odwagi  – przez co będzie im łatwiej zmierzyć się z filcowaniem na mokro. Ale to już na kolejnych poniedziałkowych zajęciach.  

 

 

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa