W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie

SDK – Pierwsi uczestnicy naszych warsztatów zdobywają wiedzę i umiejętności… [FOTO]


Odbyły się pierwsze zajęcia jednej z trzech grup uczęszczających już kilka lat na warsztaty malarskie w Spółdzielczym Domu Kultury MSM w Mielcu.
Dotychczas malowano głównie na białym podobraziu – tym razem wyzwaniem była czerń blejtramu co zmusiło uczestników do zupełnie innych rozwiązań kolorystycznych i pewnych przemyśleń…


Paleta barw jest ograniczona, wszystkie obrazy powstały na ciemnym gruncie i są prawie monochromatyczne. Dominuje kolor czarny, szary, granatowy, fiolet, przełamane gdzieniegdzie białą plamą farby. Sporadycznie pojawiają się błękit na niebie i zieleń w pejzażu. Efekt czarnego tła zwraca główną uwagę na postacie, lub rzeczy będące na obrazach. Na pierwszym planie są one, przedstawione jako najważniejsze. Dzięki niesamowitym dobieraniu kolorów główną uwagę nie przykuwa, tylko tło.
Powstały obrazy niezwykłe a czarne tło przebijające spod warstwy farb wprowadziło niezwykły klimat w obrazach.

Natomiast tematem pierwszych zajęć nowej grupy malarskiej były bryły, a dokładniej rysunek światłocieniowy. Uczestniczki wykonywały szkice odręczne, które wykonuje się bez przyborów kreślarskich. Przy pracy starali się zachować odpowiednie proporcje ponieważ łatwo można zdeformować kształty bryły. Prowadząca warsztaty Marta Załucka tłumaczyła, że rysując bryły trzeba wyobrazić sobie jej całkowity kształt, a nie tylko to co jest widoczne. Te niewidoczne krawędzie rysuje się cieniutkimi liniami pomocniczymi – jakby bryła była ze szkła. Te właściwe, widoczne kształty pogrubiamy i powoli przechodzimy od ogólnego obrazu do szczegółów.
Kolejnym etapem pracy kursantów było cieniowanie wcześniej narysowanych brył. Nie jest to łatwe, wymaga trochę więcej umiejętności aby uzyskać pożądany efekt trójwymiarowości. Modelunek światłocieniowy – jeśli jest poprawnie wykonany – nada płaskiej formie plastycznej przestrzenności. Ostatnim zadaniem jaki miały do wykonania warsztatowiczki to rysowanie martwej natury, z wykorzystaniem wcześniej zdobytej wiedzy dotyczącej malowania brył. Szczególnie przydatne okazały się umiejętności malowania światłocieniem.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa