W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

SDK – sprawozdanie z dwudniowej imprezy modelarskiej [FOTO, VIDEO]

SDK –  dwudniowa Wystawa – konkurs redukcyjnych modeli lotniczych z plastiku i kartonu za nami.

Wystawa odbyła się w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu, ul. Kusocińskiego 13 A na sali widowiskowej w dniach 29.04.2017 w godzinach  10:00- 15:00 i 30.04.2017 w godzinach 12:00 – 17:00.

Organizatorzy tej wystawy to: Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „ODEK” ; Spółdzielczy Dom Kultury, Mielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Mielcu.  Wystawa ma na celu  uzyskanie doświadczeń przez zawodników w wykonawstwie, poznanie historii lotnictwa. Zachęca zwiedzających do interesowania się lotnictwem. Wystawa promuje aktywne spędzanie czasu i pobudza do wykonywania czegoś dobrego, poszanowania cudzej pracy.

Dla wyrównania szans w rywalizacji sportowej – zawodników dzieli się wg wieku do 10-ciu, 14-tu, 17-tu lat i seniorzy, którzy są przykładem wspaniałego wykonawstwa. Oddzielnie oceniano prace z plastiku, kartonu i dioramy.  Startowało 89 zawodników wystawiając 202 eksponaty do oceny.   49 zawodników wystawiło 128 modeli z plastiku  i 40 zawodników wystawiło 74 modele z kartonu Aby uświetnić wystawę, dodatkowo wystawiono 160 modeli i eksponatów modelarni „Ikar” działającej w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 13 A i Filii Nr 2 Spółdzielczego Domu Kultury MSM przy ul. Botanicznej 1. W tym również niektóre niezrzeszonych modelarzy. Pan Jerzy Klementowski i pani Maria wystawili trzy plansze znaczków pocztowych z Koła Filatelistów Nr 38 w Mielcu, które przedstawiając zbiór o Papieżu Janie Pawle II, i o Lotnictwie budziły duże zainteresowanie.  

Wirtualnie można było sterować w locie modelem widzianym na  bardzo dużym ekranie ok. 2 x 2,5m aparaturą sterującą.  Wystawiono większe zdjęcia samolotów i szybowców wykonane przez lotniczego fotografa pana Wacława Hołyś, znanego z czasopism w Polsce i poza granicą. Były również dwa duże zdjęcia A2 z prób w locie  M26 „Iskierka” oraz puchary zdobyte zespołowo i indywidualnie przez Pana Zygmunta Osaka.  Każdy z chętnych wykonywał loty modelami z depromu na korytarzu a  widzowie mogli podziwiać loty pokazowe. Wystawę zwiedziła znaczna ilość osób i rodzin. Nagrody  i dyplomy zakupiono z funduszy przyznanych dla SKF „ODEK” na 2017 rok przez Urząd Miasta Mielca.  Nagrody to modele plastikowe do sklejania. Rewelacją imprezy była makieta lotniska wykonana przez trzech uczniów tj.: Dudek Jakub, Kawa Bartosz, Koba Filip.  Przedstawiała duży samolot po starcie, drugi przygotowujący się do startu na oświetlonym pasie startowym oraz samoloty w trakcie załadunku pasażerów i bagażu w porcie.

Wymiary dioramy ok. 2 x 2m i dawała bardzo duże odczucie autentyczności. Wszystkie modele i eksponaty były wykonane na bardzo wysokim poziomie. Modele dioram walk powietrznych samolotu P38 ze samolotem Zero oraz P51 Mustang podważającego skrzydłem pocisk V-1 w przezroczystych gablotach, wykonane przez Artura Resler budziły podziw. We wystawie były bardzo dobrze wykonane modele pani Marii Skrzyńskiej Mig-17, Moniki Pancerz Mig 21MF, Mariki Chrapowicz Tornado i Mai Kozik I-22 Iryda. Ponadto pani Monika wystawiła budowle z kartonu, a 10-cio letnia Jolanta Dalekta latarnię „Kikut”. Komisja konkursowa, w skład której wchodził Pan Zygmunt Osak, Pani Bożena Rachwał i Pan Mariusz Kużdżał  oceniali: dokładność i wierność wykonania, malowanie i oznakowanie.

Zawodników w wieku do 17-tu lat włącznie nagrodzono dyplomami i modelami plastikowymi do sklejania. Seniorów – podziękowaniami na piśmie, a niektórych modelami.      

Zwyciężyli : w kategorii do 10 lat:

– modele plastikowe:

1 miejsce  Kuba Kozik

2 miejsce  Maksymilian Furdyna

3 miejsce Mikołaj Brzana

 – modele kartonowe:    

1 miejsce Monika Chrapowicz      

2 miejsce Michał Wójcikiewicz   

3 miejsce Tomasz Wiech

wyróżnieni: Maja Kozik, Ksawery Jeżowski

 

W kategorii do 14 lat

– modele plastikowe:

1 miejsce Bartosz Kawa    

2 miejsce Mikołaj Jeżowski

3 miejsce Karol Kończyk

 – modele kartonowe:

1 miejsce Krzysztof Niziołek

2 miejsce Jakub Czernecki

3 miejsce Michał Paul

wyróżnieni: Michał Wiech, Emil Sokół, Jakub Nawara, Alan Lis, Wiktor Wierzchowski, Gabriel Działo.

 

W kategorii do 17 lat:

– modele plastikowe:

 1 miejsce Mateusz Rachwał,             

 2 miejsce Michał Ziemiński            

 3 miejsce Filip Koba

– modele kartonowe:

  1 miejsce Jakub Dudek          

  2 miejsce Kacper Ciecieręga             

  3 miejsce Kacper Kowalski.

Seniorzy startujący w wystawie to: Maria i Dariusz Skrzyńscy, Monika Pancerz, Jarosław Ostoja Rumszewicz, Artur Resler, Rafał Kosztowniak, Robert Wiech, Tomasz Król, Łukasz Tercha, Wiesław Krużel, Tomasz Aleksandrowicz, Piotr Nieckarz, Stanisław i Piotr Śliwińscy, Mariusz Rybak, Daniel Wójcikiewicz, Łukasz Skowron, Stefan Kmon, Mirosław Ciecieręga, Piotr Mieszkowski, Tomasz Guz, Henryk Bińczyk, Przemysław Frask, Mariusz Borek i inni.

Przy organizacji bardzo pomogli: Pani Bożena Rachwał, i panowie Bartosz Kawa i Mariusz Kużdżał, który ufundował 9 modeli seniorom, za pomoc i nagrody wszystkim serdecznie dziękujemy.

 

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=4i31P05GS30&t=95s&w=925&h=520]
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Nowy punkt Pakersi przy ul. Chopina 2 w Mielcu

Wiadomości Mielec

100-lecie urodzin mieszkanki Gminy Radomyśl Wielki

Wiadomości Mielec

Niedługo Leśny MiniRajd Rowerowy

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa