W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje Kultura i nauka Rozrywka

SDK -technika malowania akwarelą – kolejnym tematem warsztatów…

W Spółdzielczym Domu Kultury MSM w Mielcu, przy ul. Kusocińskiego 13 a trwają warsztaty artystyczne dla dorosłych. Na warsztatach malarskich uczestniczki zapoznały się z podstawowymi technikami , sposobami malowania farbami akwarelowymi w tubach.

Zebrani dowiedzieli się jakie są etapy i jakie triki można stosować by osiągnąć niezwykły efekt.  Malowanie akwarelą jest techniką bardzo wymagającą. Można powiedzieć że jest trudna.

Wymaga pewnej ręki, dokładnego planowania i przemyślanego doboru kolorów, odpowiedniej ilości wody, odpowiedniego papieru i w końcu nacisku pędzla. Przy malowaniu akwarelami łatwo popełnić błąd ale bardzo trudno jest go naprawić. Aby dobrze opanować tą technikę potrzeba dużo czasu.

Etapy pracy są następujące – po wybraniu tematu wykonujemy szkic ołówkiem lub węglem. Następnie przechodzimy do nakładania warstw farby. Pamiętając że akwarela jest techniką laserunkową kolejne warstwy farby powinny być przezroczyste. Tutaj występuje odpowiednia kolejność nanoszenia farby – zaczynamy malowanie od nanoszenia warstw najjaśniejszych a kończymy na najciemniejszych.

 

100_3835

 

Należy jednak pamiętać aby tych warstw nie było więcej niż 3 ponieważ gdy papier nazbyt namoknie nieestetycznie się pomarszczy czy nawet przerwie. Trudnością jest jeszcze to że raz nałożonej warstwy nie da się pokryć – można ją jedynie rozjaśnić wodą lub delikatnie zebrać nadmiar farby gąbeczką.

Ciekawostką jest że przy malowaniu akwarelami nie używa się białej farby. Uzyskuje się to  przez zostawienie  niezamalowanego białego papieru. Najbardziej efektowne w malowaniu akwarelami jest rozmycie konturów i brak wyrazistości uzyskiwane dzięki przenikaniu się warstw kolorów.

Ważną jest również technika nakładania warstw kolorów. Tutaj możemy  stosować technikę mokre na mokre , lub mokre na suche.  Wielkie znaczenie ma również ilość wody na pędzlu. Ogólnie malowanie akwarelą musi być śmiałe, na początku nie należy skupiać się na detalach. Efekty są bardzo zadawalające. Panie na warsztatach namalowały piękne pejzaże  i martwe natury.

 

100_3832

 

100_3843

 

100_3844

 

100_3845

 

100_3850

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa