W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Sport

SDK – wspólnie z SKF ODEK zapraszamy na zawody balonowe

Na zamknięcie sezonu modelarskiego, tradycyjnie pod koniec roku zapraszamy wszystkich miłośników lotnictwa i modelarstwa lotniczego na: „ Otwarte Mistrzostwa SKF ODEK balonów z bibułki na ogrzane powietrze”.

Zawody planujemy rozegrać w dniu 10 grudnia – sobota – na terenach MOSiR za Hotelem Polskim. Startujemy od 13: 30. Jeśli jednak okaże się, iż aura nie dopisze to znaczy będzie wiało lub będzie padać deszcz lub śnieg wówczas zawody przenosimy na 11 grudnia – niedziela – tego dnia spotykamy się o tej samej porze i w tym samym miejscu.

Historia lotów balonów wykonanych z bibułki na ogrzane powietrze sięga 1762 roku kiedy to bracia Śniadeccy w Krakowie po raz pierwszy wypuścili balon ogrzany ciepłem z ogniska. Nasze zawody są nawiązaniem do tego wydarzenia. W części konkursowej zawodów komisja składająca się z trzech osób będzie brała pod uwagę przede wszystkim długość lotu balonu – czas jego unoszenia się w powietrzu.

Każdy zawodnik będzie mógł dwukrotnie wypuścić balon a do klasyfikacji będzie brany najlepszy uzyskany wynik. Każdy startujący w zawodach mały modelarz wykonał samodzielnie balon w zapoznaniu z podstawowymi prawami fizyki. Zawody takie zawsze organizujemy w zimie ponieważ akurat na czas przelotu balonu wpływa wysoka różnica temperatur.

 

s5009388

 

W zimie wypór powietrza jest największy i co za tym idzie balon uzyskuje najlepszy czas lotu.
Dla najlepszych zawodników organizatorzy przewidzieli nagrody ufundowane przez SKF ODEK i Gminę Miejską Mielec i Mielecką Spółdzielnię Mieszkaniową w Mielcu .

Serdecznie wszystkich zapraszamy.

 

s5009374

 

s5009436

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa