W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie

SDK – zdobnictwo przedmiotów użytkowych ze szkła…[FOTO]

Na kolejnym spotkaniu roboczym w ramach warsztatów artystycznych dla dorosłych – „Inspiracje” odbywających się w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 13 A panie zdobiły szklane przedmioty.

Metoda zdobienia szklanych elementów jest dość  pracochłonna. Wymaga również od artysty więcej uwagi i dużo precyzji. Warsztatowiczki ozdabiały szklane przezroczyste wazony i misy. Robiły to według własnej koncepcji i wizji. Bardzo częstą praktyką wykorzystywaną w malowaniu ręcznym na szkle jest znaczenie.

Polega ona na odpowiednim rozmieszczeniu na szkle obrysów wzorów, zgodnie z wybranym wcześniej projektem. W praktyce występują reguły zgodnie z którymi maluje się poszczególne fragmenty zaprojektowanego wzoru . Zwykle najpierw pokrywa się największe powierzchnie.

Następnie mniejsze , a na końcu uzupełnia najmniejszymi  wzorami, takimi jak kreski, kropki czy króciutkie linie. W trakcie nadawania obrazowi światłocienia oraz nakładania jednej farby na drugą nanosi się  zwykłe farby ciemniejsze  i bardziej nasycone na jaśniejsze.

Podczas ponad trzygodzinnej pracy powstały ciekawe, wielobarwne i niepowtarzalne wazony , które będą zdobić wnętrza pań lub posłużą jako oryginalny i jedyny w swoim rodzaju prezent.

Zobacz też...