W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Informacje

Sesja nadzwyczajna Rady Powiatu poświęcona rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych

W poniedziałek, 7 grudnia, Rada Powiatu Mieleckiego obradowała podczas XXIV nadzwyczajnej sesji. Obrady miały charakter hybrydowy.
 
Przedmiotem obrad było podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XVIII/177/2020 Rady Powiatu Mieleckiego z dnia 19 czerwca 2020 roku w sprawie określenia zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w Powiecie Mieleckim w 2020 roku, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W fazie realizacji wydatków z zakresie środków PEFRON zauważyliśmy, że w tym roku pozostanie duża kwota pieniędzy w obszarze likwidacji barier komunikacyjnych, jak również w pozostayłch obszarach wsparcia osób niepełnosprawnych. Stąd też na jednym z wcześniejszych zarządów zwróciłem się z inicjatywą o zmianę w regulaminie wydatkowania środków, która pozwoliłaby, w ramach obszaru likwidacji barier komunikacyjnych, dofinansować zakup środków zdalnej komunikacji. Wsparcie to zostałoby udzielone uczącym się zdalnie dzieciom, posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności – tłumaczył podczas sesji Andrzej Bryła, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego.

Zarząd dokonał stosowanych zmian w regulaminie i projekt uchwały miał być skierowany pod obrady radnych podczas sesji w dniu 18 grudnia br. Jednakże zaraz po ogłoszeniu naboru okazało się, że zainteresowanie oferowaną formą wsparcia jest bardzo duże. Już w zeszłym tygodniu liczba wniosków, które wpłynęły do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mielcu, przekroczyła 100.

Wspólnie z przewodniczącym Komisji Zdrowia, Markiem Kamińskim, doszliśmy do wniosku, że skierowanie tej uchwały pod obrady radnych dopiero na 18 grudnia znacznie skróci czas, w którym możliwy byłby zakup sprzętów w ramach dofinansowania. Stąd też pojawiła się inicjatywa zwołania dzisiejszej sesji nadzwyczajnej i podjęcia zmian w przedmiotowej uchwale. Polegają one na następującej kwestii: chcielibyśmy przenieść 100 tys. złotych z obszaru barier architektonicznych i 1000 złotych  z obszaru tłumacza migowego do obszaru likwidacji barier komunikacyjnych i środki te wykorzystać na dofinansowanie zakupu laptopów, ułatwiając tym samym edukację zdalną osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności – wyjaśnił radnym wicestarosta.

Uchwała została przyjęta przez radnych.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustalonymi wcześniej wytycznymi, osoba ubiegająca się o dofinansowanie do zakupu sprzętu do nauki zdalnej może otrzymać maksymalnie 2000 złotych wsparcia, ale nie więcej niż 70% wartości zakupionego sprzętu.

Podjęcie uchwały znacznie usprawni proces analizy wpływających wniosków oraz pozwoli przygotować ich rankingowanie

. – Szacujemy, że uda się dofinansować około 55-60 spośród nadesłanych wniosków – dodał wicestarosta Andrzej Bryła.

Szczegóły dotycząec naboru dostępne są TUTAJ.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Odpowie za posiadanie narkotyków

Wiadomości Mielec

Mistrzostwa Pierogowe w Górkach [FOTO]

Wiadomości Mielec

ZPiT „Chorzelowiacy” uświetnili swój jubileusz [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa