W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Sesja Naukowa z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski

Bóg – Honor – Ojczyzna: Kościół i Państwo – Wspólna Troska czy Sojusz Ołtarza z Tronem? To tytuł sesji naukowej zorganizowanej z okazji 1050.

Rocznicy Chrztu Polski. Na zaproszenie organizatorów do Rzeszowa przyjechał Nuncjusz Apostolski w Polsce JE. Ks. Abp dr Celestino Migliore, podczas konferencji obecni także byli przedstawiciele lokalnych diecezji Ks. bp Kazimierz Górny oraz Ks. bp Stanisław Jamrozek.

Powiat Mielecki reprezentowany był przez starostę Zbigniewa Tymułę oraz wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Marka Kamińskiego. Wszystkich uczestników  przywitał marszałek Władysław Ortyl.

Podczas swojego wystąpienia marszałek Ortyl nawiązał do trwających obchodów rocznicowych, powołując się na wydarzenia świadczące o współistnieniu polskiej państwowości i kościoła w życiu publicznym.

– Polskość i chrześcijaństwo wytworzyły związek, pozostając w ścisłej relacji do dzisiaj, które nawet w chwilach próby wzmacniały narodowy byt.

Takim przykładem były obchody 1000-lecia państwa polskiego, kiedy w trudnych czasach komunistycznych nastąpiła wyraźna separacja uroczystości kościelnych i państwowych.

Dziś cieszymy się, że w zupełnie innej sytuacji możemy świętować kolejną – okrągłą  rocznicę Chrztu Polski – dodał marszałek.

Nuncjusz Apostolski w Polsce JE. Ks. Abp dr Celestino Migliore opisał doświadczenia Stolicy Apostolskiej i Polski w odbudowie relacji po 1989 r.

Dzięki staraniom  wielkiego Polaka – Papieża Jana Pawła II udało się przywrócić stosunki dyplomatyczne między Watykanem a Warszawą. O wadze tych wzajemnych relacji w kontekście głębokich przemian dokonujących się w Polsce świadczą osiągniecia w dziedzinie poszanowania ludzkiej godności i praw człowieka – mówił.

 

Całość sesji zostanie opublikowana na stronie podkarpackie.pl w zakładce retransmisje, dostępnej pod adresem:
http://podkarpackie.pl/index.php/biuro-prasowe/retransmisje

 

2079966207 

1219927141 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa