W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

„Shalom! Mielec!” Dni kultury żydowskiej

Stowarzyszenie Kulturalne JARTE zaprasza na trzy dni wydarzeń związanych z kulturą żydowską, które są organizowane we współpracy z Samorządowym Centrum Kultury i Urzędem Miejskim w Mielcu.

Projekt edukacyjny „Shalom! Mielec!” to próba pokazania mieszkańcom Mielca współczesnej kultury żydowskiej w nawiązaniu do historii naszego miasta, w którym przed wojną mieszkało wielu Żydów.

W Mielcu jest wiele pozostałości po polsko-żydowskiej historii. To dawne domy żydowskie do dziś znajdujące się w najstarszej części miasta, żydowskie cmentarze i wspomnienia o ludziach, którzy tworzyli tożsamość naszego regionu.

Jedno z działań projektu odbędzie się w kamienicy, która znajduje się przy ul. Mickiewicza 47 w Mielcu. To tam przez wiele lat funkcjonowała żydowska gospoda. Dziś w tym budynku również mieści się restauracja, z której mieszkańcy korzystają nie znając historii tego miejsca. Przypomnieniu atmosfery sprzed lat służyć będzie koncert kapeli klezmerskiej „Rzeszów Klezmer Band” z Rzeszowa.

Dzięki współpracy z Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie w galerii stowarzyszenia JARTE zaprezentowana zostanie wystawa „Oblicza oporu. Wojenne fotografie Faye Schulman, żydowskiej partyzantki”. Wystawa zawiera unikalne zdjęcia autorstwa Faye Schulman dokumentujące zarówno walkę, jak i życie codzienne żydowskich partyzantów.

Projekt „Shalom! Mielec!” ma charakter edukacyjny. W związku z tym zorganizowany będzie otwarty spacer po miejscach szczególnie związanych z kulturą żydowską w Mielcu, który poprowadzi Szymon Burek, kulturoznawca UMCS, a także członek Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE.

Patronat honorowy nad Dniami Kultury Żydowskiej w Mielcu sprawuje Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie.

PROGRAM:

– 21 września 2017 godz. 19.00 koncert zespołu klezmerskiego „Rzeszów Klezmer Band” Ogród Bistro „Jacek i Placek” (ul. Mickiewicza 47) wstęp wolny.

– 22 września 2017 godz. 19.00 wernisaż wystawy „Oblicza oporu. Wojenne fotografie Faye Schulman, żydowskiej partyzantki”. Galeria Jarte (ul. Chałubińskiego 6) wstęp wolny.

– 23 września 2017 godz. 11.00 spacer edukacyjny śladami kultury żydowskiej w Mielcu (miejsce zbiórki: Rynek)

Edward Tabor

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Międzynarodowy turniej piłki siatkowej kobiet w Mielcu [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Kultura na talerzu – kulinaria różnych krajów [FOTO]

Wiadomości Mielec

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Bibliotece w Podleszanach

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa