W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Informacje

Shalom Mielec za nami [FOTO]

W sobotę i niedzielę odbyły się wydarzenia z okazji projektu edukacyjnego „Shalom Mielec”.

W Samorządowym Centrum Kultury odbyła się się projekcja współczesnego filmu izraelskiego pod tytułem „Oto my”. Film opowiada historię jednoczesnego dorastania ojca i jego autystycznego syna oraz podróży, która odmieni ich życie.

W niedzielę finałowym wydarzeniem projektu była wycieczka śladami społeczności żydowskiej.
Autokarem MKS zainteresowane osoby odwiedziły: m.in. teren dawnego żydowskiego stadionu sportowego, cmentarz na ul. Traugutta, miejsce pamięci przy ul. Świerkowej, teren hangarów lotniczych na lotnisku, a także miejsce dawnego obozu pracy przymusowej, który znajduje się na strefie ekonomicznej.
Przewodnikiem był: mielecki pasjonat historii lokalnej Stanisław Wanatowicz.

Mielec przed wojną był miastem dwóch kultur: Żydów i Polaków. Żydzi mieli tutaj swój dom. Mieszkali w kamienicach i domach w okolicach Starego Miasta. Czasy wojenne ostatecznie przerwały tę historię.
Projekt „Shalom Mielec” od kilku lat przywraca pamięć o tych, których już nie ma. Ważnym aspektem projektu jest poznanie kultury żydowskiej. We wcześniejszych edycjach organizowane były koncerty muzyki klezmerskiej, warsztaty tańca żydowskiego, a także pokazy filmowe.

Imprezę zorganizowały Stowarzyszenie kulturalne JARTE oraz Dom Kultury SCK w Mielcu. Projekt odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Mielca Jacka Wiśniewskiego.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Przez 9 lat był na wszystkich lekcjach w szkole

Wiadomości Mielec

Mielecka ortopedia poszerza ofertę [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Jechał motocyklem pod prąd. Miał ponad 2 promile

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa