W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Smart Tourism Hackathon – inteligentne szlaki. Przenieś myślenie na kolejny szczyt kreatywności!

Innowacyjne oznaczenia szlaków, akcje ratunkowe w trudnych warunkach, problemy odpadów na terenach chronionych – to tylko przykładowe tematy, które poruszone zostaną podczas Smart Tourism Hackathon. Wydarzenie organizowane przez Podkarpackie Centrum Innowacji odbędzie się w dniach 14-16 maja br. w przestrzeni wirtualnej.

Turystyka jest jednym z najważniejszych elementów społeczno-gospodarczych województwa podkarpackiego. Ciągły rozwój poprawia nie tylko jakość życia mieszkańców, ale razem z naturalnymi walorami przyciąga turystów chcących poznać główne atrakcje regionu. W dniach 14-16 maja br. odbędzie się wirtualny maraton kreatywny, podczas którego uczestnicy staną przed zadaniem opracowania nowatorskich koncepcji, rozwiązujących istotne problemy w dziedzinie turystyki Podkarpacia.

Bardzo brakowało takiego wydarzenia, jakim jest Smart Tourism Hackathon. Podkarpackie Centrum Innowacji wyszło z tą inicjatywą w idealnym momencie. Pomysły oraz rozwiązania, które zostaną opracowane w trakcie hackathonu mogą stać się odpowiedziami na problemy turystyki, które były „palące” jeszcze przed pandemią. Mam wrażenie, że powstaje pewien projekt, który swoim zasięgiem może objąć obszar znacznie szerszy niż Podkarpacie – podkreślił Bartek Szaro, założyciel Fundacji Modern Tourism Center, jeden z prelegentów i mentorów, którzy wystąpią podczas hackathonu.

Kierunkiem często obieranym przez turystów na Podkarpaciu jest Bieszczadzki Park Narodowy. Każda wizyta ma jednak wpływ na funkcjonowanie i ochronę naturalnych ekosystemów. – W jaki sposób najlepiej poznawać bieszczadzką przyrodę, by jak najmniej jej szkodzić? Dlaczego jest ona taka wyjątkowa i jak można pomóc ją chronić?  Pomóżmy poszukać odpowiedzi na te pytania i zachęcić do wspólnego odkrywania tajemnic funkcjonowania bieszczadzkiej przyrody, przy jej poszanowaniu – mówił dr Bartosz Pirga, zoolog badający duże ssaki w BbPN.

Do Smart Tourism Hackathon dołączyło wiele instytucji, które na co dzień czuwają nad  prawidłowym rozwojem ruchu turystycznego: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie, Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna, Grupa Bieszczadzka GOPR, Bieszczadzki Park Narodowy, a także Fundacja Modern Tourism Center, wspierająca zrównoważony rozwój turystyki i kreująca innowacyjne rozwiązania dla usługodawców turystycznych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Polska Organizacja Turystyczna.

Rosnąca liczba turystów na szlakach nie jest obojętna na otoczenie przyrodnicze szlaków i wpływa m.in. na funkcjonowanie ostoi dzikich zwierząt. Dlatego dla Bieszczadzkiego Parku Narodowego edukacja przyrodnicza turystów jest jednym z ważniejszych zadań ustawowych, wspierających ochronę zasobów przyrodniczych. Każde natomiast przedsięwzięcie, które wzmocni Park w tym zakresie, przyczyni się jednocześnie do skuteczniejszej ochrony dziedzictwa przyrodniczego – mówiła dr Grażyna Holly, Zastępca Dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego. – Mamy też nadzieję, że dla uczestników konkursu bieszczadzka przyroda będzie inspirująca do opracowania atrakcyjnych i efektywnych propozycji, które udałoby się w przyszłości wdrożyć. Czego życzymy organizatorom i uczestnikom.

Co zyskamy, biorąc udział w hackathonie? Podczas 48 godzinnego maratonu on-line, pasjonaci turystyki będą mogli rozwinąć swoje umiejętności, wymienić się doświadczeniami, a także poznać ludzi, którym nie jest obojętna problematyka turystyki zrównoważonej, ekologii i ochrony przyrody. Korzyści te są trudną do wyceny wartością dodaną. Na najlepszych czekają też nagrody finansowe: I miejsce 6 000 zł, II miejsce 4 000 zł, III miejsce 2 000 zł.

Turystyka, nie tylko ta podkarpacka, zyska jeśli podróżni/turyści będą prócz aparatów fotograficznych i kamer wyposażeni także w niezbędną wiedzę dotyczącą ochrony środowiska, która pozwoli im cieszyć się spokojnym urlopem, a przyrodę uchroni od zniszczenia – podkreśliła nadkom. dr inż. Małgorzata Czesak z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

W trakcie 48-godzinnego maratonu, komunikacja pomiędzy uczestnikami, organizatorami i jurorami odbywać się będzie na kanale Discord. Ponadto, każdy biorący udział w hackathonie, może wziąć udział w inspirujących wykładach oraz skorzystać ze wsparcia i podpowiedzi ekspertów. – Chciałbym trochę zainspirować uczestników hackathonu. Opowiem o inspirujących przykładach zrównoważonego rozwoju turystyki, różnych innowacjach i potrzebach turysty w coraz bardziej zdigitalizowanym świecie – mówił Bartek Szaro.

Do podjęcia turystycznego wyzwania, Organizatorzy zapraszają zarówno kilkuosobowe zespoły, koła naukowe, jak i osoby indywidualne. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie: http://bit.ly/sth-pci.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Relikwie rodziny Ulmów w Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej [FOTO]

Wiadomości Mielec

Dachowanie bmw w Padwi Narodowej

Wiadomości Mielec

Cztery pory roku w gminie Mielec – konkurs fotograficzny [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa