W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Galerie Historia Informacje Materiały video

Spacer śladem mogił mieleckich powstańców styczniowych [FOTO, VIDEO]

158 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się Powstanie Styczniowe, największy w XIX w. polski zryw narodowy.

Powstanie w latach 1863-1864 było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w epoce porozbiorowej. Do walki wciągnęło wszystkie warstwy społeczeństwa, odcisnęło się silnie na ówczesnych stosunkach międzynarodowych, a wreszcie spowodowało ogromny przełom społeczny i ideowy w dziejach narodowych, co wywarło decydujący wpływ na rozwój nowoczesnego społeczeństwa polskiego.

W piątek 22 stycznia Stowarzyszenie Społeczno – Edukacyjne „Orzeł Biały-Strzelec”, oraz klub historyczny „Prawda i Pamięć” pod patronatem posła na sejm RP Fryderyka Kapinosa zorganizowały spacer śladem mogił mieleckich powstańców styczniowych, w którym udział wzięli fascynaci historii regionalnej. Spotkanie odbyło się na cmentarzu parafialnym przy ulicy Sienkiewicza, gdzie znajdują się groby powstańców. Kolejny grób jest na cmentarzu na Osiedlu Rzochów.
Spotkano się przed główną bramą Cmentarza Parafialnego, by przejść ścieżkę powstańczych mogił.

Na cmentarzu Parafialnym znajdują się groby: Mieczysława Prus-Koryckiego. Antoniego Fibicha, Stanisława Pohoskiego, Hipolita Szaneckiego (Stanisław Mikucki), Józefa Turczynowicza, Wojciecha Weryńskiego a na rzochowskim cmentarzu leży Leon Czajkowski.

W najgorszym stanie jest obecnie nagrobek Stanisława Damse znajdujący się na cmentarzu parafialnym. Organizatorzy historycznego spaceru obiecują podjęcie działań, które na 160 lecie powstania zapuszczone groby przywrócą do stanu sprzed lat.

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Dorota Ciuba z głosami pacjentów naszego szpitala

Wiadomości Mielec

Mikołajkowe spotkanie pokoleń w Sokolni [FOTO]

Wiadomości Mielec

Dno tabeli Tauron Ligi osiągnięte. Pałac Bydgoszcz – ITA TOOLS Stal Mielec 3:1 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa