158 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się Powstanie Styczniowe, największy w XIX w. polski zryw narodowy.
Powstanie w latach 1863-1864 było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w epoce porozbiorowej. Do walki wciągnęło wszystkie warstwy społeczeństwa, odcisnęło się silnie na ówczesnych stosunkach międzynarodowych, a wreszcie spowodowało ogromny przełom społeczny i ideowy w dziejach narodowych, co wywarło decydujący wpływ na rozwój nowoczesnego społeczeństwa polskiego.
W piątek 22 stycznia Stowarzyszenie Społeczno – Edukacyjne „Orzeł Biały-Strzelec”, oraz klub historyczny „Prawda i Pamięć” pod patronatem posła na sejm RP Fryderyka Kapinosa zorganizowały spacer śladem mogił mieleckich powstańców styczniowych, w którym udział wzięli fascynaci historii regionalnej. Spotkanie odbyło się na cmentarzu parafialnym przy ulicy Sienkiewicza, gdzie znajdują się groby powstańców. Kolejny grób jest na cmentarzu na Osiedlu Rzochów.
Spotkano się przed główną bramą Cmentarza Parafialnego, by przejść ścieżkę powstańczych mogił.
Na cmentarzu Parafialnym znajdują się groby: Mieczysława Prus-Koryckiego. Antoniego Fibicha, Stanisława Pohoskiego, Hipolita Szaneckiego (Stanisław Mikucki), Józefa Turczynowicza, Wojciecha Weryńskiego a na rzochowskim cmentarzu leży Leon Czajkowski.
W najgorszym stanie jest obecnie nagrobek Stanisława Damse znajdujący się na cmentarzu parafialnym. Organizatorzy historycznego spaceru obiecują podjęcie działań, które na 160 lecie powstania zapuszczone groby przywrócą do stanu sprzed lat.