W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Materiały video

Spadek po hitlerowskich Niemcach [FOTO, VIDEO]

Przed II Wojną Światową w Mielcu największy cmentarz żydowski (kirkut) znajdował się przy ulicy Kolejowej obecnie Jadernych. Zajmował powierzchnię znacznie większą niż obecne jego pozostałości. Budynek poczty głównej stoi w miejscu, w którym pochowano znanego cadyka, którego do dziś odwiedzają czasami chasydzi głównie z USA.

W 1941 roku z nakazu niemieckich władz okupacyjnych zdemontowano wszystkie płyty nagrobkowe (macewy) i razem z dużą ilością piasku użyto je do różnych celów budowlanych na terenie Mielca.

Po zakończeniu wojny co jakiś czas odnajdowano w różnych miejscach miasta żydowskie płyty nagrobne.

Najwięcej macew było w okolicy dawnego ”brodu” przy ulicy Rzecznej. Jak wspominają najstarsi mieszkańcy Podleszan, Niemcy nakazali ułożenie ich na dnie Wisłoki w miejscu, gdzie teraz jest kładka w celu łatwiejszego pokonania rzeki w tym miejscu, wybrukowany był także zjazd do promu i brodu. Przez wiele lat leżały one w pobliżu kościoła św. Marka przy ulicy Rzecznej. W trakcie remontu obiektu przetransportowano je na dzisiejsze miejsce spoczynku. W latach 90 na ul. Narutowicza na jednej z posesji odnaleziono kolejne. W czasie wojny była tam siedziba gestapo i plac przy budynku utwardzono między innymi macewami. W 2008 roku w pobliżu szpitala gruźliczego, który wybudowali Niemcy przy ulicy Biernackiego, odnaleziono kolejne. Wylewanie Wisłoki spowodowało, że kolejne macewy mieszkańcy przy niskim poziomie rzeki odnajdywali przy jej brzegu w różnych miejscach.

Niemcy często ich używali do różnych celów, utwardzali nimi drogi lub place, macewy są zabytkowe, jeśli powstały przed 1939 roku.

Ostatnio na swoje pierwotne miejsce wróciła kolejna macewa z dawnego cmentarza żydowskiego.

Ze względu na suszę i niski poziom wody w Wisłoce, została ona zauważona w nurcie rzeki oraz wyciągnięta, a następnie przewieziona na kirkut przy ulicy Jadernych.

Inskrypcja macewy z racji przebywania jej od kilkudziesięciu lat w nurcie rzeki jest mało czytelna. Do stanu z 1939 w kirkucie mieleckim brakuje jeszcze bardzo dużo żydowskich płyt nagrobnych.

https://www.facebook.com/PalacykOborskich/videos/3650882661594369/
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

III Gala ‘Master of English’ w Sali Królewskiej [FOTO]

Wiadomości Mielec

Spektakl teatru „Magia” na scenie SCK [FOTO]

Wiadomości Mielec

Relikwie rodziny Ulmów w Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa