W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Spotkanie Miasta Partnerskie odwiedziły Mielec [FOTO]

Konferencją w sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury rozpoczęło się w sobotę 27 sierpnia Spotkanie Miast Partnerskich Mielca. Było to jedno z wydarzeń towarzyszących tegorocznym Dniom Mielca 2022.

Dwa lata temu nasze miasto świętowało 550 rocznicę lokacji. Niestety pandemia uniemożliwiła organizację w Mielcu tego jubileuszu z udziałem gości z zagranicy. Stało się to możliwe dopiero w bieżącym roku.

Dlatego w ramach realizacji współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu  „Wspólnie z miastami partnerskimi świętujemy 550-lecia lokacji miasta Mielca” do naszego miasta przyjechały delegacje z Douchy-les-Mines (Francja), Löhne (Niemcy), Tiszaföldvár (Węgry), Vila Nova de Poiares oraz z miast partnerskich z Francji, z rejonu Bretania: Morlaix, Saint-Martin-des-Champs i Saint-Thégonnec Loc-Eguiner.

Niestety z powodu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę do Mielca nie mogła przyjechać delegacja z Mukaczewa, naszego partnerskiego miasta na Ukrainie. Od pierwszych dni barbarzyńskiego ataku na wolną i niepodległą Ukrainę, miasto Mielec wspiera naszych wschodnich sąsiadów poprzez przyjęcie uchodźców i pomoc jaka jest dla nich systematycznie udzielana w mieleckim Punkcie Pomocy Humanitarnej.

Ta pomoc dla obywateli Ukrainy jest możliwa także dzięki wsparciu licznych darczyńców wśród których są nasze miasta partnerskie. Mówili o tym prowadzący sobotnią konferencję zastępcy prezydenta – Adriana Miłoś i Paweł Pazdan składając podziękowania za dary miastu Löhne oraz społeczności Douchy-les-Mines, Morlaix, Saint-Martin-des-Champs i Saint-Thégonnec Loc-Eguiner.

Motywami przewodnimi wszystkich wydarzeń zaplanowanych w ramach spotkania miast partnerskich były podstawowe wartości UE. Mówiła o tym w wykładzie podczas konferencji prof. Agnieszka Grzelak z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Na program konferencji złożyły się także prezentacje działań prospołecznych w poszczególnych miastach oraz występy tancerzy z Tiszafoldvar i grupy wokalnej Kameleon z SCK w Mielcu.

Po zakończeniu konferencji delegacje zwiedzały Mielec spotykając się z działającymi w naszym mieście organizacjami pozarządowymi. Była to między innymi mielecka starówka, Jadernówka, Muzeum Regionalne Pałacyk Oborskich, Miejska Biblioteka Publiczna, Sokolnia, Bazylika Mniejsza, Bulwary, Łojczykówka, Warsztaty Terapii Zajęciowej przy ulicy Kocjana, Mielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz siedziba Stowarzyszenia Przyjaciół Francji przy ul. Cyranowskiej.

Reprezentanci władz miast partnerskich wraz z Prezydentem Miasta Mielca i jego zastępcami zwiedzali także nową mielecką halę sportowo-widowiskową z basenami przy ul. Solskiego.

Niezwykle miłym akcentem pierwszego dnia Spotkania Miast Partnerskich Mielca było przekazanie specjalnej ławeczki, która stanęła w parku nieopodal Pałacyku Oborskich. Ławeczka ufundowana przez miasto Lohne upamiętnia 550-lokacji miasta Mielca.

W niedzielę w Parku Lachmana przy liczne zebranej publiczności wystąpiły – Zespół Ludowy Grupo Folclorico e Etnografico de Vila Nova de Poiares (Portugalia), Miejska Orkiestra Dęta Harmonie Municipale de Douchy-les-Mines (Francja), Soliści i Zespół Ludowy z Tiszaföldvár (Węgry) oraz Summer Voice (SCK w Mielcu). Publiczność mogła przekonać się jak piękna i różnorodna jest kultura europejska.

Reprezentujący Lohne zespół QUERBEAT wystąpił na głównej scenie Dni Mielca 2022. Z przygotowanych atrakcji tegorocznego święta naszego miasta skorzystały także delegacje zagraniczne, które już w poniedziałek rano, pełne bardzo pozytywnych wrażeń z Mielca, udały się w drogę powrotną do swoich krajów.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Prezentacja Zastępców Prezydenta Miasta Mielca [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Światowy Dzień Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane [FOTO]

Wiadomości Mielec

Niedźwiedź pojawił się w powiecie mieleckim

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa