W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

Spotkanie PRO MEMORIA zorganizowane przez TMZM

20 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu odbyło się spotkanie poświęcone pamięci członków i przyjaciół Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, którzy odeszli w trakcie XVII kadencji tj. W latach 2019-2022.

Organizatorem i pomysłodawcą spotkania było TMZM i Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu. Spotkaniu towarzyszyła promocja okolicznościowego folderu „Pro Memoria” dedykowanego członkom, przyjaciołom i sympatykom TMZM , którzy od nas odeszli. To hołd złożony twórcom, literatom, artystom, ludziom zasłużonym w działalności na rzecz społeczności mieleckiej.

PRO MEMORIA

„Jeśli mówię o historii znam ją

Jeśli mówię o …znam

Jeśli mówię o Bogu jestem w Nim

Jeśli mówię o wieczności –Bądź wola Twoja”

Janusz Kapuściński

Spotkanie prowadziła Maria Orłowska, która jak zawsze, stworzyła niezwykły  nostalgiczny  klimat. Prezes TMZM Janusz Chojecki w swoim krótkim wystąpieniu wspomniał o ogromnym wkładzie w powstanie inicjatywy spotkania oraz okolicznościowego folderu jaki włożyła Ewa Salamaga- członek Zarządu TMZM , która złożyła folder, a także przygotowała okolicznościową prezentację audiowizualną. Do podziękowań przyłączył się też wiceprezes TMZM Zbigniew Wicherski dziękując za korektę wydania Teresie Elżbiecie Pyzik, za współpracę Jadwidze Klaus i Aleksandrze Pigule. Jadwiga Klaus w swoim wystąpieniu zaprezentowała osoby znajdujące się w folderze. Niestety to była bardzo długa lista osób , bowiem w ostatnich latach pożegnaliśmy wielu poetów ,artystów, przyjaciół sympatyków i sponsorów. Występ solistów zespołu Summer Voice  działającego przy SCK w Mielcu prowadzony przez Małgorzatę Pazdro w składzie: Dagmara Kardyś, Kamil Jachyra, Anna Żak , Aleksandra Kogut to kolejny hołd złożony zmarłym artystom. Usłyszeliśmy między innymi piosenki Zbigniewa Wodeckiego, Zespołu Maanam a także piosenkę Maryli Rodowicz z tekstem Agnieszki Osieckiej. 

Wspomnienie zmarłych poetów z Mieleckiej Grupy Literackiej Słowo zaprezentowała Maria Orłowska, która wcieliła się także w rolę recytatora prezentując wiersz Pawła Dębickiego i opowiadanie Janusza Kapuścińskiego. Kolejno zabrzmiała poezja Mieczysława Działowskiego i Wiesława Kulikowskiego w wykonaniu Teresy Elżbiety Pyzik, Jana Stępnia w wykonaniu Jadwigi Klaus oraz opowiadanie Jana Robaka w interpretacji Janusza Pacholca. Recytację wiersza Małgorzaty Mikiny przez Joannę Prejzner poprzedziło wręczenie jej legitymacji TMZM przez prezesa Janusza Chojeckiego i prezes MGL Słowo Aleksandrę Pigułę. Maria Orłowska wspomniała  o szczególnej relacji między trzema  pokoleniami poetów MGL Słowo, bowiem  jak się okazało śp. Wiesław Kulikowski był nauczycielem Teresy Elżbiety Pyzik , która była nauczycielką języka polskiego śp. Małgorzaty Mikiny.

Jak wspomniała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Jolanta Strycharz jest potrzeba wspominania tych, którzy odeszli po to, aby pamięć o nich pozostała. Wspomniała też o książkach zmarłych poetów i prozaików w zbiorach bibliotecznych zachęcając czytelników do  ich wypożyczania.

Powtarzając za Zbigniewem Preisnerem, „Daj nam wiarę ,że to ma sens, że  nie trzeba żałować przyjaciół, że gdziekolwiek są dobrze im jest, bo są z nami choć w innej postaci. I przekonaj, że tak ma być, że po głosach tych wciąż drży powietrze, że odeszli po to, by żyć i tym razem będą żyć wiecznie”. Mam więc głębokie przekonanie, że pamięć o tych, którzy odeszli jest i będzie wieczna . Świadczy o tym Sala audiowizualna wypełniona po brzegi, wzruszenie, które towarzyszyło wszystkim, a byli obecni między innymi członkowie Mieleckiej Grupy Literackiej Słowo, Klubu Środowisk Twórczych , Klubu Miłośników Lotnictwa, Bliscy zmarłych członków TMZM, sympatycy poezji. Jako podziękowanie dla prezesa TMZM Janusza Chojeckiego zabrzmiało głośne „Sto lat” od wszystkich zgromadzonych w przeddzień jego imienin. Spotkanie zakończyły wspólne zdjęcia robione przez Bogusława Trojnackiego, który kontynuuje dzieło zaczęte przez swojego śp. ojca Romana Trojnackiego, również wspominanego w czasie prezentacji.

Dziękuję mediom za obecność i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli mi w przygotowaniu scenariusza spotkania Pro Memoria  i  jego realizacji. 

Relację przygotowała Aleksandra Piguła- Prezes Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO TMZM.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Uczennica ZSE wyróżniona w policyjnym konkursie

Wiadomości Mielec

Mielecki Laur Kultury – gala wręczeń nagród [FOTO]

Wiadomości Mielec

Mielczanie na praktykach zawodowych w Sewilli

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa