W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Imprezy masowe i koncerty Informacje Materiały video

Spotkanie z Janem Królem byłym wicemarszałkiem Sejmu RP [FOTO, VIDEO]

Dzisiaj (24.03.) w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu odbyło się spotkanie autorskie z Janem Królem, autorem książki pt. “Życie polityką naznaczone”.

Spotkanie przyciągnęło wielu zainteresowanych, którzy z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji na temat najnowszej książki Jana Króla.
Wśród publiczności znaleźli się m. in. Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski, Przewodniczący Rady Miasta Bogdan Bieniek, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Andrzej Bryła oraz Poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska.

Jan Król jest mielczaninem, który w latach 1971-1973 studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Związany był ze Stowarzyszeniem PAX i w latach 1974-1981 pełnił funkcje kierownika Centralnego Ośrodka Szkolenia Kadr i członka prezydium Zarządu Głównego oraz w latach 1980-1981 – przewodniczącego Oddziału w Krakowie.

W latach 80. pracował jako główny specjalista do spraw ekonomicznych Zakładu Pracy Nakładczej „Juco – Veritas” w Krakowie, a następnie pełnił funkcję wicedyrektora Przedsiębiorstwa Zagranicznego „REMO” w Warszawie. W latach 1984-1989 związany był z Klubem Myśli Politycznej „Dziekania”.

Od 1989 r. do 2001 r. sprawował mandat poselski w Sejmie RP z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” z województwa słupskiego, Unii Demokratycznej i później Unii Wolności.

Współpracował z Mazowieckim, Michnikiem, Kuroniem i Balcerowiczem kiedy przeprowadzone były trudne reformy, by poskromić gigantyczną inflację, w czasach budowania demokracji i wyprowadzaniu wojsk rosyjskich z Polski.

W latach 1990-1991 był zastępcą pełnomocnika Rządu d/s Reformy Samorządu Terytorialnego. W kadencji 1997-2001 pełnił funkcję wicemarszałka Sejmu RP.
W okresie pracy parlamentarnej pracował ponadto w szeregu komisji problemowych.

Ponadto, jest autorem kilkuset artykułów publicystycznych oraz publikacji książkowych: Świadectwo; Z notatnika posła; W dialogu, Warszawa 1999; Pułapki polskiej demokracji, Warszawa 2001; Widziane z boku (2009), Na rozstaju (2019), Życie polityką naznaczone – autobiografia (2022).

Utrzymuje regularne kontakty z Mielcem, uczestniczył m.in. w Światowym Zjeździe Mielczan w 2000 r. i 50-leciu II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika (2003).

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Prace drogowe w Łączkach Brzeskich

Wiadomości Mielec

Mielecka Gwiazda Sportu będzie drugi raz na olimpiadzie

Wiadomości Mielec

Spędź wakacje z wojskiem

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa