Braterstwo, dorastanie i poszukiwanie swojego miejsca w świecie to główne tematy, które podjęli reżyserzy Katarzyna Michałek oraz Łukasz Machowski w filmie dokumentalnym „Chłopaki”.
Produkcja ta, ukazująca codzienność wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łańcucie, była głównym punktem wydarzenia, które odbyło się dzisiaj w Kinie Galaktyka w Mielcu. Widzami pokazu byli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, którzy mieli okazję uczestniczyć również w spotkaniu z twórcami filmu.
Reżyser Łukasz Machowski podczas rozmowy z młodzieżą podkreślał unikalność tej produkcji: „„Chłopaki” to dokument obserwacyjny. To zapis prawdziwego życia. Nie mamy tu aktorów, nie jest to film fabularny, lecz obraz prawdziwych ludzi, takich jak wy czy my”. Film przedstawia rok z życia podopiecznych placówki resocjalizacyjnej dla chłopców w wieku 13-18 lat. Jest to zamknięty ośrodek, do którego trafiają młodzi mężczyźni z całej Polski, często z trudnymi historiami życiowymi i konfliktami z prawem.
W trakcie dyskusji twórcy filmu zwrócili uwagę na jeden wspólny element, łączący wszystkich bohaterów dokumentu – samotność. „Wielu z nich nie zna numeru telefonu do swojej mamy czy taty. To było dla mnie niewyobrażalne” – dzielił się swoimi refleksjami Łukasz Machowski. Reżyser podkreślał, że celem produkcji nie było ocenianie chłopców, lecz ukazanie ich codziennych zmagań bez stereotypowych uprzedzeń.
Reżyserka Katarzyna Michałek dodała, że film burzy utarte schematy myślenia o młodzieży z ośrodków wychowawczych. „Nie szukaliśmy wśród nich złoczyńców, nie chcieliśmy pokazać ich jako przestrogę. Chcieliśmy po prostu zobaczyć ich życie takim, jakie jest, i oddać im głos”.
Dzisiejsze spotkanie było już drugim wydarzeniem tego typu organizowanym w Kinie Galaktyka. We wrześniu 2024 roku w podobnym pokazie uczestniczyli uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Grzegorza Lato.
Seans i rozmowa z twórcami filmu „Chłopaki” dostarczyły mieleckiej młodzieży wielu refleksji na temat życia rówieśników z mniej uprzywilejowanych środowisk oraz znaczenia wsparcia ze strony bliskich. Wydarzenie było cennym doświadczeniem zarówno dla uczestników, jak i twórców filmu.









źródło o zdjęcia: Tomasz Jaworski