W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Sprawdziliśmy niepodległościową wiedzę

Poznaliśmy laureatów i wyróżnionych w IV Radomyskim Teście Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” pod patronatem Burmistrza Radomyśla Wielkiego, Instytutu Pamięci Narodowej i rzeszowskiego oddziału IPN.

Konkurs odbył się 26 października w Radomyślu Wielkim. W zmaganiach z naszą niepodległościową historią wzięło udział blisko 70 osób. Z tego grona ocenie poddało się 50 uczestników testu.

Najlepsi

Laureatkami pierwszego miejsca zostały studentka Justyna Kokoszka z Radomyśla Wielkiego i gimnazjalistka Isabel Pietras z Pnia, które w nagrodę odebrały m.in. tablety. Trzecie miejsce zajął uczeń szkoły ponadgimnazjalnej Mateusz Cymbor z Żarówki. Wyróżnienia zdobyli: Arkadiusz Ryś z Rudy, Mateusz Ziobroń z Radomyśla, Marta Warias z Dulczy Wielkiej, Nikola Giża z Dulczy Wielkiej, Zdzisław Ryba z Radomyśla i Filip Skrzyniarz z Dulczy W. Laureaci i wyróżnieni odebrali nagrody podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości 11 listopada.
– Jestem bardzo mile zaskoczona tym, że zdobyłam taką liczbę punktów, która pozwoliła mi na zdobycie pierwszego miejsca. Nie mogę powiedzieć, że się nie przygotowywałam, bo od dłuższego czasu odświeżałam swoją wiedzę na temat okresu I wojny światowej, ale tak duża liczba uczestników była naprawdę sporym wyzwaniem. Myślę, że ten test, jak i każda forma uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości jest świetną próbą powtórzenia lekcji naszej historii, lekcji dla każdego pokolenia, lekcji patriotyzmu i docenienia ówczesnych starań o wolną i niepodległą Polskę. Chciałabym, by z takich inicjatyw korzystało jeszcze więcej osób, by jeszcze więcej obywateli, a w szczególności młodzieży, pielęgnowało w sobie to zamiłowanie do ojczyzny, do historii naszego pięknego kraju. Nic bowiem nie jest dane nam raz na zawsze i ten Test mógł nam o tym przypomnieć – powiedziała jedna ze zwyciężczyń – Justyna Kokoszka.

Lekcja historii

Ten konkurs wiedzy historycznej to kolejna inicjatywa Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim i radomyskiego Komitetu Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości upamiętniająca właśnie ten jubileusz. Test składał się z 24 pytań dotyczących historii Polski z lat 1914-1922. Dotyczyły one kształtowania granic II RP, w tym plebiscytów, działań zbrojnych, postanowień wobec Polski na konferencji pokojowej w Wersalu; najważniejszych postaci polskiej sceny politycznej i wojskowej; najważniejszych polskich formacji wojskowych, najważniejszych postanowień konstytucji marcowej; legionistów związanych z Radomyślem Wielkim.
– Była to już czwarta edycja naszego testu, tym razem w formule otwartej. Stąd wśród uczestników mieliśmy miłośników historii w różnym wieku, z różnym wykształceniem i z różnych miejscowości. W ten sposób wspólnie poprzez dobrą zabawę z historią upamiętniliśmy bardzo ważny dla nas Polaków jubileusz – 100. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości – mówi organizator testu Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim.
– Miłe zaskoczenie, bo tyle młodzieży dawno nie widziałem na żadnym spotkaniu czy uroczystości związanej z patriotyzmem. To dobry znak. Impreza dobrze przygotowana i prowadzona przez pana Krzysztofa Babiarza, który dla każdego uczestnika przygotował prezent – skomentował obecny na teście radny Andrzej Ziobroń.
Test poprzedziły występy muzyczne duetu Sylwii Pisarczyk i Pawła Stanosza oraz chóru Echo pod batutą Piotra Masłyka.

Podziękowania dla fundatorów nagród

Nagrody dla uczestników w postaci m.in. tabletów, gier strategicznych i edukacyjnych, koszulki i szalików Stali Mielec, toreb podróżnych, książek o tematyce historycznej i różnych gadżetów ufundowali: Burmistrz Radomyśla Wielkiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Narodowe Centrum Kultury, Spółka Availo Prawo Direct – Porady Prawne przez Telefon i Internet promująca markę HALO PRAWO, FKS Stal Mielec, PZL Mielec, kino Cinema 3D, firma Olmet z Partyni oraz wydawnictwa Znak Horyzont, Biały Kruk, Prószyński i s-ka, Dom Wydawniczy Rebis.

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa