W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Stanowisko klubu radnych PiS w sprawie głosowania nad budżetem powiatu mieleckiego na 2022

Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Mieleckiego nie poparł budżetu powiatu na 2022 rok, zaprojektowanego przez Zarząd Powiatu Mieleckiego pod kierunkiem Starosty Stanisława Lonczaka.  

Zaplanowany na 2022 rok budżet powiatu zakłada ponad 18 mln złotych deficytu budżetowego, który w znacznej mierze, tj. w wysokości 10 mln złotych pokryty będzie finansowaniem dłużnym. Rozumiemy, że budżet rozwojowy powinien zawierać planowany, niewielki deficyt ale po pierwsze w naszej ocenie budżet nie jest prorozwojowy a po drugie zaciąganie kredytów na bieżące funkcjonowanie samorządu powiatowego nie jest praktyką z którą się zgadzamy i którą chcemy popierać. Brak w nim wielkich, zaplanowanych i odpowiednio przemyślanych inwestycji, to budżet administrowania samorządem, budżet bez spektakularnych pomysłów na poprawę jakości życia mieszkańców powiatu a mimo to budżet z tak wielkim deficytem.  

Ponadto co należy podkreślić w toku tworzenia budżetu radni klubu PIS składali liczne interpelacje i wnioski o uwzględnienie w wydatkach budżetu określonych pozycji inwestycyjnych np. remontów dróg powiatowych, budów chodników przy tych drogach, wsparcia dla rolników poszkodowanych skutkami ASF. Niewiele z tych propozycji znajduje się w tym budżecie, odbieramy to jako brak chęci współpracy z nami jako opozycją przez obecnego Starostę oraz Zarząd Powiatu. 

Z elementów na które zwracamy uwagę jest rażąco niska kwota przeznaczona na inwestycje w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu, niewiele ponad 450 tysięcy złotych to kwota żenująco niska, niestety potwierdzająca, że brak jest jasnego i konkretnego planu na rozwój szpitala i poprawę jakości usług medycznych w nim świadczonych, mimo upływu ponad 3 latach obecnej kadencji władz powiatu. 

Na uwagę zasługują również bardzo niewielkie środki przewidziane dla wsparcia prac konserwatorskich na zabytki, głównie na wymagające wsparcia finansowego świątynie w całym w powiecie mieleckim oraz organizacje pozarządowe, które swoimi działaniami kultywują lokalną tradycję, zwyczaje oraz dziedzictwo przeszłych pokoleń. 

W naszej ocenie ten budżet nie spełnia też jednego z podstawowych zadań, które wynika zarówno ze zwyczajów samorządowych jak i strategii Powiatu Mieleckiego, tj. nie zapewnia harmonijnego i sprawiedliwego rozwoju wszystkich miejscowości powiatu, nie niweluje różnic rozwojowych terenów najbardziej zapuszczonych inwestycyjnie oraz nie odpowiada na potrzeby dużej grupy mieszkańców naszego powiatu. 

Przewodniczący klubu radnych PiS Zbigniew Tymuła

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Stal Mielec czy Stal Rzochów [FELIETON]

Wiadomości Mielec

26-latka straciła prawo jazdy za nadmierną prędkość

Wiadomości Mielec

Komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa