W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia

Starosta poparł Obywatelski Komitet 100-lecia Niepodległości w Mielcu

Posadzenie Dębów Niepodległości, nadanie ulicom imion legionistów i ustawienie Słupa Niepodległości – to tylko niektóre plany Obywatelskiego Komitetu 100-lecia Niepodległości w Mielcu. Jego przedstawiciele spotkali się ze starostą Zbigniewem Tymułą w piątek, 20 stycznia.

Pomysły na uczczenie przyszłorocznego, okrągłego jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawili: radny miejski Marek Zalotyński oraz dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu Jerzy Skrzypczak. Ich głównym założeniem na przyszły rok jest ustawienie w mieście Słupa Niepodległości.

Monument miałby stanąć w sąsiedztwie Pomnika Wolności i upamiętniać wszystkich bohaterów walk o odzyskanie niepodległości z naszego regionu. – To jednak nie koniec planowanych działań. Chcielibyśmy, by w miarę możliwości nowe miejskie ulice przybrały imiona legionistów.

Jedna z nich koniecznie powinna upamiętnić Józefa Piłsudskiego – zaznaczał dalej Jerzy Skrzypczak. I dodawał: – Naszym zamierzeniem jest również posadzenie na terenie powiatu kilkudziesięciu Dębów Niepodległości. Jako żywe pomniki bohaterów przypominałyby imiennie zarówno o legionistach Piłsudskiego, żołnierzach Hallera, jak i wszystkich, którzy na inne sposoby walczyli o niepodległość.

Sadzonki Dębów Niepodległości, które już niebawem upamiętnią legionistów wywodzących z Ziemi Mieleckiej, poświęcone zostały już w roku ubiegłym, podczas mszy świętej za ojczyznę odprawianej w Święto Niepodległości. Warto jednak zaznaczyć, że nie było to jedyne działanie członków grupy zmierzające do organizacji jubileuszu. Swoją działalność patriotyczną zawiązali oni już bowiem w 2003 roku.

Wielu aktywnych i zaangażowanych społecznie mielczan wspierało tę ideę, przez lata czyniąc ją spoiwem łączącym obywateli i instytucje. Nasz zespół również i dziś jest otwarty na każdego, kto chciałby wesprzeć podejmowaną inicjatywę – mówił podczas spotkania Marek Zalotyński, zachęcając do kontaktu wszystkich zainteresowanych.

Działania komitetu poparł m.in. marszałek Władysław Ortyl, który zgodził się przewodniczyć zespołowi w dalszych działaniach. Również starosta Zbigniew Tymuła zadeklarował włączenie się w ideę upamiętnienia jubileuszu. Realizującemu zadanie komitetowi ofiarował merytoryczne i finansowe wsparcie.

 

Zobacz też...

Niepodległej – koncert pieśni patriotycznych

Redaktor naczelny

Obchody Święta Niepodległości w Mielcu [FOTO, VIDEO]

Redaktor naczelny

Kwestowali na rzecz Żołnierzy Niezłomnych [FOTO]

Michał Krawiec