W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Informacje

Starostowie z całego Podkarpacia debatowali w Mielcu

8 stycznia po raz pierwszy w Mielcu, odbył się konwent powiatów województwa podkarpackiego. Starostowie debatowali głównie na temat ochrony zdrowia.

 Gospodarzem pierwszego w Mielcu konwentu powiatów był starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła. Starosta przedstawił prezentację Powiatu Mieleckiego, wskazując na  to co go wyróżnia i czym się charakteryzuje. Włodarz mówił także o planach, jakie chce zrealizować w 2016 r.

 

Wśród gości zaproszonych na konwent był marszałek Władysław Ortyl, który poruszył temat służby zdrowia. Ocenił, że sytuacja szpitali jest bardzo trudna, dlatego trzeba szukać nowych rozwiązań. Marszałek wraz z członkiem zarządu Stanisławem Kruczkiem zaproponowali wstępny segment naprawy. – To nasz wielki problem, bo szpitale ciągle notują duże straty. Rozpoczęliśmy proces łączenia szpitali w Przemyślu. Chcemy podobny proces przeprowadzić z naszymi szpitalami psychiatrycznymi w Jarosławiu i w Żurawicy. W Rzeszowie zamierzamy połączyć Podkarpackie Centrum Chorób Płuc ze szpitalem miejskim. Oba te szpitale mają bardzo dobre wyposażenie, które nie jest wykorzystywane w 100, czy nawet 80 procentach. W Przemyślu jest podobna sytuacja – w obu funkcjonują chirurgie i obie pracują na 40 proc. możliwości –tłumaczył Władysław Ortyl. Stanisław Kruczek mówił także o niezdrowej konkurencji szpitali, szczególnie w kwestii zatrudnianiu specjalistów.

Marszałek Władysław Ortyl przedstawił także planowane działania zarządu województwa, które mają usprawnić działalność podległych placówek zdrowotnych. – Prowadzimy także rozmowy, aby nasze wojewódzkie szpitale kliniczne mogły korzystać ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko. Dzięki temu więcej pieniędzy na pozostałe szpitale moglibyśmy przeznaczyć z RPO – dodał marszałek Władysław Ortyl.

W tej części obrad także starostowie przedstawiali główne problemy szpitali, najczęściej wymieniane dotyczyły finansów.

 

 

Członkowie konwentu podjęli także temat wykonania ortofotomapy dla terenu województwa podkarpackiego jako jednego z produktów projektu Podkarpacki System Informacji Przestrzennej. Omówiono też problem niedofinansowania nieodpłatanej pomocy prawnej. Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła  zaproponował, aby członkowie konwentu wypracowali wspólne stanowisko w tej sprawie. Starostowie zapoznali się także z informacją na temat przedsięwzięć i projektów realizowanych przez Społeczną Podkarpacką Akademię Najlepszych Praktyk i działań planowanych na rok 2016.

Na spotkaniu gościła prezes Fundacji SOS Życie Łucja Bielec, która przybliżyła działalność fundacji oraz problemy, z jakimi się boryka. Chwaliła także dobrze układającą się współpracę ze starostą Zbigniewem Tymułą.

 

364897010  693678420   931484871 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Dostawczy renault potrącił pieszą na ul. Wolności

Wiadomości Mielec

Powiatowy Jarmark Świąteczny – zmiany w ruchu drogowym

Wiadomości Mielec

Akcja ratujmy „harcówkę”

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa