W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje

Sto lat księdza Franciszka

Dziś Ksiądz Kanonik Franciszek Hanek z Parafii p.w. Świętego Mateusza przeżywa swoją setną rocznicę urodzin.

Ksiądz Franciszek Hanek, mielczanin, kapłan diecezji wrocławskiej, od 25 lat na emeryturze mieszkający w swych rodzinnych stronach.

Urodził się 23 lipca 1921 roku w Mielcu. Czas II wojny światowej spędził w zakładach lotniczych działających pod niemiecką okupacją. Jednocześnie związany był z legendarnym oddziałem partyzanckim „Jędrusie”: był łącznikiem i instruktorem od broni. Po wojnie zdał maturę, studiował psychologię, a w końcu zdecydował się na teologię i kapłaństwo. Wiele lat pracował w Archidiecezji Wrocławskiej. W 1996 roku, przeszedłszy na emeryturę, wrócił w rodzinne strony.

Fama poszła od Zachodu, żeby ludzie uciekali na Wschód. No i ludzie uciekali. Był ciepły wrzesień, październik. Ludzie nocowali po rowach, po łąkach. Nam tato nie pozwolił uciekać, bo znał bolszewików z pierwszej wojny światowej. Wiedział, sowieci mieli prostą dewizę – co Twoje to i moje, a co moje to nie Twoje. Wielkie spięcie było w Mielcu. Tu była komenda niemiecka i nawet kilku obywateli zapisało się na volkslistę. Widziałem kilka razy jak tam na rynku stali przy megafonie i słuchali przemówień niemieckich, zwłaszcza Hitlera. Gromadka tych ludzi niewielka była, ale była… Natomiast dookoła Mielca młodzież męska grupowała się w oddziały. Szukali sposobów – wspominał w jednym z wywiadów wrzesień 1939 roku ks. Hanek.

Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

Msza Św. w intencji Dostojnego Jubilata celebrowana odbędzie się w niedzielę 1 sierpnia o godz. 11.00. w naszej Bazylice.
Na uroczystości jubileuszowej obecny będzie Pasterz naszej diecezji Biskup Andrzej Jeż.

A tak rok temu wyglądały urodziny księdza Franciszka w Mielcu.

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek obchodził 99 urodziny [FOTO]
e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa