W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Kultura i nauka

Styczniowe propozycje kulturalne SCK

Jak co miesiąc publikujemy propozycje kulturalne jakie przygotowało Samorządowe Centrum Kultury.

Styczniowy rozkład jazdy z kulturą

4 stycznia

„Kolędowanie z gwiazdami” – koncert dziewczęcego chóru katedralnego z Tarnowa – 4 stycznia, godz. 19, kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Wstęp wolny.

* * *

W tym roku wystąpi dla nas Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes”, który istnieje od 1985 roku przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Chórem dyrygował będzie ks. Władysław Pachota. Zespół „Puellae Orantes” jest laureatem 23 konkursów chóralnych. Prowadzi szeroką działalność koncertową. Przemierzył tysiące kilometrów, koncertując wielokrotnie w Holandii, Belgii, Włoszech, Austrii, Niemczech, Francji, Stanach Zjednoczonych, Danii, Bułgarii, na Słowacji i na Węgrzech. Wielokrotnie reprezentował Polskę podczas prestiżowych imprez w kraju i za granicą. Chór wydał dziewięć płyt CD i jedną DVD. Trzy z nich były nominowane do najważniejszej nagrody polskiego rynku fonograficznego – FRYDERYK, a jedna otrzymała tę nagrodę. Tarnowski zespół dokonał nagrań dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, telewizji francuskiej France 2 i France 3, radia watykańskiego, holenderskiego, francuskiego.

W Mielcu chórowi „Puellae Orantes” towarzyszył będzie kwartet smyczkowy Apotheosis. Kwartet powstał w 2009 roku. Jest laureatem międzynarodowych konkursów w Polsce, Ukrainie i Słowenii. Uczestniczył w prestiżowych festiwalach i trasach koncertowych.


6 stycznia 

Orszak Trzech Króli – 6 stycznia, godz. 10.30, kościół pw. Ducha św.

* * * 

Organizatorzy: Urząd Miejski w Mielcu, Samorządowe Centrum Kultury i parafie: pw. św. Mateusza i pw. Ducha Świętego w Mielcu. Wsparcia orszakowi udzielają MPGK, harcerze ZHP, Komenda Powiatowa Policji, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej i mieleckie szkoły. Orszak, który rozpocznie się od mszy św. w kościele parafii Ducha Św. (osiedle Lotników) o godzinie 10.30., tradycyjnie poprowadzi symboliczna gwiazda, tak jak 2019 lat temu pokazująca trzem monarchom drogę do betlejemskiej stajenki. Trasa przemarszu będzie podobna do tej z lat minionych, z tym, że po przejściu ulicami Pisarka, Sienkiewicza i Mickiewicza orszak skieruje się na mielecki rynek. Tutaj, na specjalnie przygotowanej scenie, uroczystość zakończy się pokłonem dziecięciu Jezus i przekazaniem królewskich darów – złota, kadzidła i mirry. Będzie także wspólne kolędowanie i występy zespołów muzycznych.


6 stycznia

Koncert Noworoczny Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej – 6 stycznia, g. 16, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina „Galaktyka” (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Tradycja, tradycja, tradycja… Koncert Noworoczny Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej to taka tradycja razy dwa. Inspiracją dla mieleckich muzyków jest koncert, który w każdy Nowy Rok odbywa się w Wiedniu i skupia uwagę publiczności z całego świata, czemu niewątpliwe pomagają transmisje telewizyjne do wielu krajów. Mielecki koncert jest muzycznym ukłonem dla tej wiedeńskiej tradycji. Franciszek Wyzga i jego muzycy nie aspirują do międzynarodowej sławy filharmoników wiedeńskich, ale z pewnością mogą pochwalić się niezwykłą popularnością publiczności w Mielcu i z roku na rok rosnącą estymą w regionie. Dość powiedzieć, że bilety na Koncert Noworoczny rozchodzą się błyskawicznie, a wielu sympatyków koncertów MOS musi obejść się smakiem. 

W tym roku posłuchamy muzyki Leo Delibesa, Johanna Straussa (ojca), Johanna Straussa (syna), Emile Waldteufela. 


11 stycznia

„Mieleckie kolędowanie” – 11 stycznia, godz. 15, kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Wstęp wolny.

* * *

Zapraszamy na kolejną edycję „Mieleckiego kolędowania”. Jak zwykle kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołów i chórów z naszego regionu posłuchać będziemy mogli w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W zeszłym roku wystąpiło aż 22 zespoły i chóry. Kolędowanie cieszy się coraz większą popularnością i jest koncertem z najliczniejszym gronem wykonawców. 


14 stycznia

Wernisaż wystawy Krasnobrodzkiego Domu Kultury – „Moniuszko w ilustracjach” – Galeria ESCEK, godz. 10. Wystawa potrwa 9 lutego.

Wstęp wolny.

* * *

W 2019 r. Dom Kultury SCK zorganizował szereg wydarzeń związanych z 200-setną rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki. W związku z faktem, że w Roku Moniuszkowskim (2019) powstało w Polsce wiele ciekawych projektów związanych z artystą, postanowiliśmy wykorzystać okazję i pokazać naszej publiczności ciekawą wystawę związaną z kompozytorem – „Moniuszko w ilustracjach”. W Galerii ESCEK zaprezentujemy prace wybitnych artystów, laureatów nagród, twórców znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji”. Autorami prezentowanych ilustracji będą: Maria Ekier, Piotr Fąfrowicz, Elżbieta Gnyp, Artur Gołębiowski, Hanna Grodzka-Nowak, Mikołaj Kamler, Jolanta Kolary, Zbigniew Kołaczek, Donat Kowalski, Aleksandra Kucharska-Cybuch, Halina Kuźnicka, Jolanta Marcolla, Franciszek Maśluszczak, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Krystyna Michałowska, Leszek Ołdak, Zuzanna Orlińska, Bogusław Orliński, Stanisław Ożóg, Jowita Płoszajska, Małgorzata Sawicka-Woronowicz, Anna Sędziwy, Mieczysław Wasilewski, Elżbieta Wasiuczyńska, Józef Wilkoń, Magdalena Wosik. Prace polskich ilustratorów nawiązywać będą zarówno do znanych, jak i mniej znanych utworów Moniuszki, m.in. do „Halki”, Strasznego dworu”, Hrabiny”, Verbum Nobile, a także do pieśni, kantat i uwertur kompozytora. 


26 stycznia

„Wieczór z operetką, musicalem i humorem” – 26 stycznia, godz. 16, sala widowiskowa Domu Kultury SCK. 

Bilety w cenie 50 i 40 zł (balkon) do nabycia w kasie kina „Galaktyka” (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Od lat zapraszamy mielczan na najpiękniejsze arie operetkowe i musicalowe w wykonaniu naszych czołowych artystów. Śpiewakom operetkowym towarzyszyć będzie jak zwykle Strauss Ensemble pod dyrekcją Artura Jaronia, który jak zwykle z tytułowym humorem poprowadzi koncert. Gwiazdami wieczoru będą: Renata Drozd – sopran, Magdalena Idzik – mezzosopran, Małgorzata Długosz – sopran, Adam Zdunikowski – tenor, Hubert Stolarski – tenor i Kamil Pękała – baryton.

13 – 24 stycznia

W czasie ferii jak zwykle przygotujemy dla młodych mielczan szereg propozycji, o których poinformujemy na początku stycznia. 

Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK

Miejska Biblioteka Publiczna SCK zaprasza na wernisaż wystawy rysunków i fotografii Małgorzaty Gwoździowskiej „Niezwykłe oblicza codzienności” – 12 stycznia 2020 r. godz. 17.00 (niedziela), GALERIA  MBP SCK w Mielcu, ul. Kusocińskiego 2.

Wystawy w Muzeum Regionalnym SCK

Wystawa „II wojna światowa w Mielcu i okolicy” – Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” – zapraszamy do zwiedzania do lutego 2020. 

Wystawa „Sztetl Mielec” – Muzeum Fotografii „Jadernówka” – zapraszamy do zwiedzania do 31 stycznia 2020 roku.


e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

NSZZ „Solidarność” nagrodziła uczniów mieleckich szkół [FOTO]

Wiadomości Mielec

Filmowo – rozrywkowo – koncert PSM w Mielcu [FOTO]

Wiadomości Mielec

Gala “Młodzi Nieprzeciętni” 2024 [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa