W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Sukces zespołu Bartosza Kaźmierskiego

Bartosz Kaźmierski to mielczanin, obecnie  student lotnictwa i kosmonautyki na Politechnice Rzeszowskiej. W ciągu ostatniego miesiąca dwukrotnie wziął udział w prestiżowych zawodach bezzałogowych samolotów udźwigowych SAE Aero Design w Stanach Zjednoczonych zdobywając jeden złoty oraz pięć srebrnych medali.

Cykl zawodów każdego roku obejmuje edycję wschodnią oraz zachodnią i jest wspierany przez koncern Lockheed Martin. W tym roku mielczaninowi przyszło kierować zespołem w ramach koła naukowego Euroavia Rzeszów. Zawody te polegały na wykonaniu zadanych misji, przedstawieniu raportów technicznych  oraz przeprowadzeniu prezentacji technicznych, których celem było zaprezentowanie zbudowanego samolotu oraz ścieżki jego tworzenia, w taki sposób, aby przekonać sędziów do wyboru konkretnego modelu. Tegoroczna edycja wschodnia miała miejsce w Teksasie w pierwszej połowie marca i zapewniła zespołowi złoty medal w kategorii prezentacji technicznej. Zespół Kaźmierskiego rywalizował w tzw. klasie „Regular” oraz „Micro”.

Pierwsza z nich była symulacją rzeczywistego operowania samolotem liniowym. Samolot, w którym nie dopuszcza się stosowania materiałów kompozytowych, miał za zadanie przetransportować jak największą liczbę pasażerów reprezentowanych przez piłki tenisowe oraz odpowiadający im bagaż w postaci metalowych płytek. Ilość pasażerów była wcześniej deklarowana, a każde „puste” miejsce skutkowało zmniejszeniem wyniku, przeliczanego na koszt operacyjny samolotu. Masa bagażu została ściśle określona w przepisach, podobnie, jak długość rozbiegu ograniczona jest do 60m, natomiast moc elektrycznego zespołu napędowego do 1000W. Regulamin narzucał także wiele innych ograniczeń, wymagających niestandardowych rozwiązań.

W edycji zachodniej zawodów, w Kalifornii, samolot rzeszowskiego zespołu podczas każdego lotu przenosił ok. 14 kg ładunku przy masie własnej ok. 6 kg, co doprowadziło do wicemistrzostwa w klasyfikacji generalnej oraz klasyfikacji właściwości lotnych. Ponadto, zespół zdobył srebrny medal w klasyfikacji prezentacji technicznej. W przypadku klasy „Micro” celem było wykonanie lotu po ustalonym torze samolotem, który cechował się możliwością przygotowania go do lotu poniżej 2 minut po wyciągnięciu go z pudełka wielkości pudełka na buty. Przenoszonym ładunkiem były grubościenne rury z PVC, a punktowany był głównie stosunek podniesionego ładunku do masy pustego samolotu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii kompozytowych oraz szczegółowej komputerowej optymalizacji, samolot studentów Politechniki Rzeszowskiej był wstanie przenosić ładunek 5-cio krotnie większy od masy własnej samolotu. Ponadto, samolot ten również został  nagrodzony srebrnym medalem za wygłoszoną prezentację techniczną.

Zespół Euroavii liczył 7 osób, z których każda jest studentem kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Do zadań Kaźmierskiego należało konstruowanie samolotów, komputerowe modelowanie 3D, optymalizacja oraz prezentowanie przebiegu projektu na zawodach podczas prezentacji technicznych. Jak mówią studenci, pogodzenie dodatkowej działalności z codzienną nauką  było nie lada wyzwaniem, jednak zapał i poświęcenie wolnego czasu pozwoliły na osiągnięcie wspaniałych wyników. Już niebawem zespół liczy na powtórzenie wyników w kolejnych edycjach zawodów samolotów udźwigowych.


e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Potrzebna pomoc dla 5,5-letniego Dawidka z Woli Mieleckiej potrąconego przez samochód

Wiadomości Mielec

Pijany jechał ciągnikiem w Tuszowie Narodowym

Wiadomości Mielec

Nowa sala gimnastyczna dla II Liceum Ogólnokształcącego

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa