W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje

Świadczenia ratownicze dla druhów OSP [FOTO]

W dniu 16 sierpnia 2022 roku w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Mielcu odbyło się symboliczne wręczenie decyzji o przyznaniu świadczenia ratowniczego dla druhów OSP. Uroczystość związana była z przyznaniem 500-tnej decyzji przyznającej świadczenie ratownicze na terenie powiatu mieleckiego.

Wręczenia dokonał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu mł. bryg. Łukasz Kapinos, a podziękowania i gratulacje złożyli Poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Rzeszowie st. bryg. Andrzej Marczenia, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Mielcu druh Franciszek Augustyn oraz przedstawiciele władz samorządowych – Burmistrz Przecławia Renata Siembab i Wójt Gminy Padew Narodowa Robert Pluta.

Podczas spotkania decyzję odebrało 30 druhów. Byli to przedstawiciele z każdej gminy powiatu mieleckiego.

– Jest mi niezmierne miło, że możemy się dziś spotkać z zasłużonymi druhami Ochotniczych Straży Pożarnych. Cieszę się, że Państwa wieloletnia ofiarna służba, poświęcenie, zaangażowanie w ratowanie życia, zdrowia oraz dobytku ludzkiego zostało docenione również w sposób finansowy –  mówił poseł Fryderyk Kapinos, członek Parlamentarnego Zespołu Strażaków.  – Serdecznie dziękuję za Państwa działania na rzecz społeczności gmin i powiatu mieleckiego. Proszę również o przekazanie słów podziękowań rodzinom, które zapewne przez te wszystkie lata działalności okazywały Państwu nieocenione wsparcie – dodał.

W powiecie mieleckim świadczenie ratownicze przyznane zostało 592 druhom. W skali województwa podkarpackiego przyznano je blisko 5 tysiącom, a skali kraju blisko 74 tysiącom druhów. 

Strażakowi ratownikowi OSP, na podstawie art. 16 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych, przysługuje świadczenie ratownicze (corocznie waloryzowane) z tytułu wysługi lat w OSP w wysokości 200 zł.

Prawo do tego świadczenia posiada strażak ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku) – przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.

Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego (miejskiego) PSP – tj. organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki OSP, do której należy strażak ratownik OSP. Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Czeczeńcy bez awansu. MKS Zagłębie Lubin – Handball Stal Mielec 31:24

Wiadomości Mielec

Uczniowie wspólnie z posłem Kapinosem posadzili Las Papieski [FOTO]

Wiadomości Mielec

Za jazdę rowerem z 0,5 promila alkoholu, mandat to 2500 złotych!

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa