W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

 Święto Niepodległości w Radomyślu Wielkim

 

Test wiedzy historycznej, Msza Święta za Ojczyznę, biało-czerwony przemarsz, złożenie wiązanek kwiatów, wspólne śpiewanie pieśni legionowych i mini koncert Chóru Echo złożą się na tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Radomyślu Wielkim.

Przypadająca w tym roku 97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w radomyskiej gminie obchodzona będzie 10 i 11 listopada.

We wtorek o godz. 11. w Zespole Szkół w Radomyślu Wielkim rozpocznie się Radomyski Test Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” pod patronatem Burmistrza Józefa Rybińskiego. Zgłoszenia do części konkursowej przyjmowane są w sekretariacie szkoły (tel. 14 681 96 83) lub u Moniki Szocik, nauczycielki historii. Dla najlepszych przygotowane są cenne nagrody. Pozakonkursowo w teście może wziąć udział każdy, wystarczy przyjść do Zespołu Szkół na godz. 11. Po turnieju przedstawione zostaną polskie drogi do niepodległości w ramach prezentacji przygotowanej przez uczniów ZS.

Natomiast w środę świętowanie rozpocznie się o godz. 10 w kościele parafialnym w Radomyślu Wielkim Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i mieszkańców gminy. Po nabożeństwie uformowany biało-czerwony pochód przemaszeruje na rynek. – Weźmy ze sobą kotyliony, chorągiewki lub flagi w naszych narodowych barwach – zachęcają organizatorzy. Na rynku przy figurze NMP złożone zostaną wiązanki kwiatów. Następnie ok. godz. 11.15 w Zespole Szkół odbędzie się krótki montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Radomyślu Wielkim, mini koncert chóru Echo i śpiewanki legionowe, czyli wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich z czasów kształtowania się naszej państwowości po okresie zaborów. Organizatorzy zapewniają śpiewniki. – Zapraszam mieszkańców gminy na uroczystości związane ze Świętem Niepodległości. W tym roku zmieniamy nieco formułę obchodów tego ważnego dla wszystkich Polaków dnia. Będzie można bowiem aktywnie włączyć się w obchody; a to poprzez posiadaną wiedzę z zakresu naszej historii, a to poprzez wspólny śpiew dobrze nam znanych pieśni wojskowych, no bo któż z nas nie zna takich utworów jak: Marsz Pierwszej Brygady, Pierwsza Kadrowa, Piechota, Wojenko, wojenko, O mój rozmarynie czy Przybyli ułani pod okienko. Tak więc raz jeszcze zapraszam do aktywnego włączenia się w świętowanie 97. już rocznicy odzyskania przez nas kraj niepodległości – zachęca burmistrz Józef Rybiński.

Obchody organizują Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim, Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek oraz ZS w Radomyślu Wielkim.

 

flaga_polska 1

Zobacz też...

Klub Żeglarski Orkan pomimo „arktycznych warunków” zrzucił na wodę drugi swój jacht [FOTO]

Redaktor naczelny

W Rzeszowie alternatywa dla biopsji gruboigłowej prostaty!

Redaktor naczelny

Co z tym prądem? [FELIETON]

Redaktor naczelny