W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Imprezy masowe i koncerty

Święto Plonów Gminy Mielec [FOTO]

Chorzelów był gospodarzem tegorocznych Dożynek Gminy Mielec. Tradycyjne święto, na którym licznie zjawili się mieszkańcy całego regionu odbyło się w niedziele 19 sierpnia.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta dziękczynna za szczęśliwie zebrane plony odprawiona w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie.

W nabożeństwie koncelebrowanym przez Kustosza Sanktuarium Księdza Proboszcza Andrzeja Ramsa oraz Proboszcza Parafii Świętego Wojciecha w Trześni, Wojciecha Chochoła uczestniczyli Zdzisław Pupa, Senator RP, Starostowie Dożynek Dorota Guzda z Rydzowa oraz Szczepan Działowski z Rzędzianowic, Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec pełniący jednocześnie funkcje Gospodarza Dożynek, Radni Gminy Mielec, przedstawiciele władz województwa oraz powiatu mieleckiego, przedstawiciele samorządów wiejskich, rolnicy, dyrektorzy Szkół Podstawowych Gminy Mielec, przedstawiciele podmiotów gospodarczych, grupy wieńcowe oraz mieszkańcy regionu.
Po Mszy uroczystości dożynkowe w barwnym korowodzie przeszły na tereny parafialne Sanktuarium. Zebranych gości powitał Jan Kołodziej, Przewodniczący Rady Gminy Mielec. Swoje słowa do zebranych skierowali goście specjalni wydarzenia Zdzisław Pupa, Senator RR. Fryderyk Kapinos, pełniący funkcje Prezydenta Miasta Mielca oraz Zbigniew Tymuła, Starosta Powiatu Mieleckiego, który przekazał mieszkańcom Chorzelowa bardzo ważną informację. – Dziś mogę to powiedzieć. Razem z Wójtem przymierzamy się do budowy ścieżki-pieszo rowerowej w kierunku Mielca. Na ten temat było wiele komentarzy i wiele dyskusji ale dziś składam Wam deklarację, w imieniu własnym oraz Wójta, który będzie wspierał tą inwestycje, że w najbliższym czasie 15 września zostanie złożony wniosek na jej dofinansowanie – powiedział Starosta.
Następnie podczas widowiska obrzędowego Starostowie dożynek przekazali symboliczny chleb Gospodarzowi Dożynek, który za otrzymany dar przekazał rolnikom słowa uznania. – Dziś spotykamy się, by podziękować za całoroczny trud wszystkim rolnikom oraz osobom związanym z rolnictwem. Staropolskim pięknym obyczajem świętujemy dziś, wspólnie z Matką Bożą Królową Rodzin zakończenie żniw. Ta tradycja nawiązuję do najwspanialszych elementów polskości, które dzięki Wam kultywowane są i przenoszone z pokolenia na pokolenie. To Wy, szanowni Rolnicy zaszczepiacie przywiązanie do ziemi i regionu, szacunek do przyrody, drugiej osoby oraz kontynuowanie woli naszych ojców. Za te piękne wartości chciałbym Wam z całego serca serdecznie podziękować – powiedział Józef Piątek.
W dalszej części widowiska artyści z Kapeli, ZPiT „Chorzelowiacy” oraz Chorzelowskiej Grupy Teatralnej ośpiewali i przekazali w imieniu wszystkich rolników symboliczny wieniec dożynkowy na ręce Wójta. Po widowisku odbył się przegląd konkursowy wieńca dożynkowego. Tytuł „Najpiękniejszego Wieńca Dożynek Gminy Mielec 2018” otrzymał wieniec Koła Gospodyń w Woli Chorzelowskiej. Na zakończenie głównych uroczystości obrzędowych na scenie zaprezentowała się grupa wokalna „Wolanki” z Woli Mieleckiej, ZPIT „Chorzelowiacy”, Chorzelowska Grupa Teatralna oraz Klub Tańca Towarzyskiego „Takt”.
Poza wydarzeniami na scenie przez cały czas próbować można było potraw przygotowanych przez Stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, kiermaszy rękodzieła, galerii plenerowych oraz prezentacji sprzętu rolniczego udostępnionego przez Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Chorzelowie oraz pana Jacka Mazura z Rzędzianowic. O nowych taryfach przewozowych dowiedzieć się można było na stoisku promocyjnym Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Mielcu. Całość wydarzenia zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Fokus”.
Organizatorem tegorocznych dożynek był Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec wspierany przez Krzysztofa Jachyrę, Sołtysa Chorzelowa oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Chorzelowie.

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Przemysław Pawłowski zagra na Rynku Starego Miasta

Wiadomości Mielec

Seniorzy w Portugali na programie miast partnerskich [FOTO]

Wiadomości Mielec

Rynek Starego Miasta podczas minionego weekendu [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa