W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Święto Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim [FOTO]

Mieleccy samorządowcy wzięli udział w spotkaniu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą zorganizowanym z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Krajowe obchody święta przypadły na piątek, 25 maja.

– Bardzo Państwu za tę dotychczasową służbę dziękuję i za – w jakimś sensie – odwagę służenia. Bo to jest też tak, że trzeba mieć nie tylko powołanie do tej służby, ale trzeba mieć jeszcze do niej odwagę – bo wszyscy wiemy, że jest to bardzo poważne wyzwanie związane z wieloma trudnościami – mówił na spotkaniu Prezydent RP Andrzej Duda, podkreślając istotę funkcji sprawowanych przez samorządowców różnego szczebla.

– Bardzo dobrze, że władza sprawowana jest na szczeblu lokalnym, regionalnym. Dlaczego? Doskonale Państwo wiedzą, że jedną z naczelnych zasad jest zasada subsydiarności. To dzisiaj zasada, która wynika z naszej Konstytucji, ale jest to zasada w gruncie rzeczy wpisana także ? choć nie expressis verbis – w ustawy samorządowe, ale przede wszystkim jest to też zasada europejska.

Co ona mówi? W najprostszym ujęciu: sprawy publiczne powinny być załatwiane przez samo społeczeństwo, jak najbliżej, a w gruncie rzeczy powinny być przez nie załatwiane tak długo, jak to jest możliwe – z uwagi na ich charakter. W momencie, gdy są to takie sprawy, których ludzie na tym najniższym poziomie nie są już w stanie sami załatwić, powinny być one załatwiane przez organa przedstawicielskie na możliwie jak najniższym poziomie – znów: jak najbliżej społeczeństwa. Te, których nie da się w ten sposób załatwić, powinny być załatwiane na nieco wyższym poziomie, itd.

Aż do tych spraw o charakterze najbardziej ogólnym, ogólnopaństwowym, które powinny być załatwiane przez administrację centralną. To jest właśnie istota ustroju dzisiejszego nowoczesnego państwa i w tym ustroju jest kwestią oczywistą, że musi występować decentralizacja władzy polegająca na tym, że sprawują ją także przedstawiciele społeczeństwa właśnie na poziomie lokalnym – pierwszym, drugim i poziomie regionalnym. Dziękuję Państwu, że tę funkcję wykonujecie – podkreślał Prezydent.

W swoim przemówieniu zachęcał on samorządowców do wspólnego budowania i ciągłego ulepszania systemu samorządu terytorialnego w Polsce. – Chcemy budować nowoczesne państwo. Dlatego proszę o wsparcie w tym zakresie, bo ja mam tę wielką ambicję – chciałbym, żeby Polska była właśnie nowoczesnym państwem, żeby miała dobre, nowoczesne rozwiązania ustrojowe, żeby to były elementy, które są sprawdzone, wypróbowane, co do których możemy mieć pewność, że przy dobrej woli powinny dobrze funkcjonować.

Dlatego proszę Państwa o włączenie się w tę debatę i w prace, które będą realizowane. Wierzę, że doprowadzą nas one do jeszcze lepszej Polski niż ta, którą mamy dzisiaj w znaczeniu sprawności jej działania, sprawności funkcjonowania władz Rzeczypospolitej – poczynając od szczebla centralnego, a skończywszy na władzy realizowanej przez sołtysów – podkreślał.
Spotkanie w Pałacu Prezydenckim stało się okazją do nadania odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla rozwoju samorządu terytorialnego oraz w działalności na rzecz społeczności lokalnej.

Samorząd Powiatu Mieleckiego reprezentowali na spotkaniu Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego Marek Kamiński.

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Językowe laureatki Konkursu Języka Niemieckiego

Wiadomości Mielec

Młodzi Mielczanie na turnieju karate [FOTO]

Wiadomości Mielec

Profilaktyka raka jelita grubego w szpitalu

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa