W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje Materiały video Wywiady

Szpital w Rzeszowie ma nową pracownię rezonansu magnetycznego [FOTO, VIDEO]

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie została oddana do użytku nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego dla dzieci. To jedyna tego rodzaju pracownia diagnostyczna w województwie przystosowana do badań najbardziej wymagających, małych pacjentów.

Pracownia wyposażona została w aparat do badań w rezonansie magnetycznym przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. A dzięki ponad 3 milionom złotych z budżetu Województwa Podkarpackiego pomieszczenia szpitala zostały dostosowane do uruchomienia i prawidłowego działania urządzenia. Wystrój całej pracowni dedykowany małym pacjentom zapewniła zaś współpracująca od kilku lat ze szpitalem Fundacja Iskierka.

Cieszymy się bardzo, że możemy jako samorząd województwa wspierać proces leczenia małych pacjentów. Trzeba też docenić ten montaż finansowy, z którym mamy do czynienia w przypadku powstania tej pracowni – mamy tu Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, mamy Fundację Iskierka, mamy wkład samorządu województwa podkarpackiego, zaangażowanie budżetu szpitala – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Ta inwestycja była niezwykle potrzebna. Naszym celem było stworzenie miejsca, które zapewni małym pacjentom diagnostykę na najwyższym europejskim poziomie – mówiła Barbara Rogowska, dyrektor szpitala.

Dzięki specjalistycznemu zestawowi aparatury badanie może być przeprowadzane u dzieci we wszystkich grupach wiekowych w znieczuleniu ogólnym wraz z pełnym monitoringiem funkcji życiowych. Z takiej diagnostyki mogą korzystać pacjenci, u których występują problemy z koniecznością przebywania w ciasnych pomieszczeniach. W rzeszowskiej placówce powstało już kolejne nowoczesne, kolorowe i przyjazne dzieciom miejsce – z czterołóżkową salą wybudzeń i systemem multimedialnym do projekcji programów dla najmłodszych.

O tym jak potrzebna była taka pracownia mówił Wiesław Guz – kierownik Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, który podkreślał, że w pracowni będą mogli być badani najmłodsi pacjenci, nawet noworodki:

Ta pracownia jest dedykowana dzieciom nie tylko ze względu na nowoczesny w swojej klasie aparat, ale to co jest unikatowe to oprzyrządowanie do znieczuleń pracujące w polu magnetycznym, monitorujące parametry funkcji życiowych pacjenta, do tego cewki dedykowane dla dzieci, bardzo drogie. Tutaj to wszystko mamy – mówił dr Wiesław Guz.

Co ważne w nowej pracowni badania będą się odbywać w bardziej przyjaznej atmosferze, bo urządzenie jest niezwykle ciche:

Ten hałas został bardzo mocno zredukowany. Jest to bardzo przyjazne dla dzieci, nie wywołuje lęku. Ta pracownia wyróżnia się także tym, że mamy prawdziwą salę wybudzeń, po to żebyśmy mogli te badania także wykonywać w znieczuleniu – dodał dr Wiesław Guz.

Dostęp do diagnostyki na wysokim poziomie dla dzieci w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie ma szczególne znaczenie, gdyż szpital pełni rolę wiodącego ośrodka pediatrycznego w województwie.

Podczas otwarcia pracowni marszałek Ortyl mówił również o tym, że samorząd województwa podkarpackiego rozpoczął prace, aby w regionie powstał specjalistyczny szpital dziecięcy, zapewniający pełnoprofilową opiekę. Trwa konkurs na opracowanie dokumentacji projektowej dla Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka przy rzeszowskim szpitalu „na górce”, którego rozstrzygnięcie nastąpi w marcu 2022 r. Koncepcja przewiduje utworzenie m.in. nowych poradni specjalistycznych, dziecięcego szpitalnego oddziału ratunkowego, bloku operacyjnego z salą wybudzeń i oddziału intensywnej terapii dla dzieci, zespołu pracowni diagnostyki specjalnej czy pracowni przygotowania żywienia pozajelitowego i dojelitowego.

Przed nami wielka inwestycja – Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka. Chcemy, żeby ten proces świadczenia usług był poprawiony do najwyższego poziomu. A jednocześnie żebyśmy mogli jak najwięcej procedur świadczyć dla naszych dzieci na Podkarpaciu – mówił marszałek Ortyl.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców naszego regionu dużą bolączką był deficyt związany z zapewnieniem opieki dla dzieci. Decyzja o potrzebie stworzenia Centrum Zdrowia Dziecka przy szpitalu klinicznym nr 2 jest bardzo cenną decyzją – mówiła w kontekście planowanych przez samorząd województwa inwestycji wojewoda Ewa Leniart.

Wydarzenie uświetnił występ uczniów Zespołu Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, a na koniec spotkania marszałek Ortyl przekazał małym pacjentom prezenty.

www.podkarpackie.pl

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Stal Mielec czy Stal Rzochów [FELIETON]

Wiadomości Mielec

26-latka straciła prawo jazdy za nadmierną prędkość

Wiadomości Mielec

Komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa