W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Imprezy masowe i koncerty Informacje

Tadeusz Rolke i jego zdjęcia w mieleckiej „Jadernówce”

W czwartek 9 marca w Filii Muzeum Regionalnego w Mielcu – „Jadernówce” otwarto wystawę „MIEJSCA. Rekonstrukcja II”, na której zgromadzono zdjęcia z bardzo rozległej twórczości fotograficznej cenionego fotografa Tadeusza Rolke powstającej na przestrzeni ponad 50 lat.

Całość składa się z kilku wyodrębnionych wątków, które stale przeplatają się w jego fotografiach. Zdjęcia te doskonale opisują człowieka i jego otoczenie. Fotografia ludzi i miejsc, powrotów i odkryć na nowo. Zdjęcia uliczne będące zapisem autentyczności, jak fotografie warszawskiej ulicy lat 50 czy paryskie nastroje dekadę później.

Jest kilka fotografii z Moskwy z początku lat 60. Są też zdjęcia bardzo rzadko do tej pory pokazywane jak np. fotografie z lat 60 wykonane w Sztokholmie. Wśród portretów odnajdziemy ludzi znanych, związanych z kulturą i sztuką nie tylko z Polski (Cybulski, Czyżewska, Braunek, Jędrusik) ale i z Niemiec np. bardzo ważnego dla sztuki współczesnej niemieckiego artysty Josepha Beuysa.
Tadeusza Rolke interesują nie tylko ludzie znani ale postaci zupełnie anonimowe – w których odnajdujemy nie tylko to coś co pozwala nam zastanowić się nad utrwaloną postacią i sytuacją, ale również skłania ku szerszym refleksjom na temat kondycji ludzkiej.
red. WCJ24
Poniżej prezentujemy biogram Tadeusza Rolke autorstwa Marka Grygiela:
Tadeusz ROLKE urodził się w 1929 roku w Warszawie i do tej pory jest związany z tym miastem. Zaczyna fotografować podczas II wojny światowej. Bierze udział w Powstaniu Warszawskim. Wywieziony na roboty do Niemiec. W 1945 roku wraca do Warszawy. Studiuje historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a później na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1951 aresztowany przez władze i osadzony w więzieniu za rzekomy udział w „stowarzyszeniu antypaństwowym”.
Po zwolnieniu, z powodu otrzymania tzw. „wilczego biletu” nie mogąc dalej studiować podejmuje prace fotograficzne. Pod koniec lat 50 zdobywa nagrody w Ogólnopolskich Konkursach fotograficznych w wyniku czego zostaje przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. Przez kilka lat pracuje jako fotoreporter w tygodniku STOLICA, a od 1960 roku jest już w stałym składzie fotografów pracujących w miesięczniku POLSKA, którego poziom artystyczny zdecydowanie górował w tym czasie nad wszystkimi tego typu wydawnictwami w kraju.
W 1970 roku postanawia wyjechać i osiedla się w Niemczech. Tam fotografuje dla czasopism niemieckich m.in. dla Sterna, Spiegla, Die Zeit i innych. Jest fotografem międzynarodowych festiwali fotograficznych we Francji, Holandii Niemczech i Włoszech.

Mieszkając w Hamburgu dokumentuje miejscowe życie artystyczne, realizuje na szeroką skalę zakrojony cykl fotograficzny pt. „Fischmarkt”, który był potem prezentowany w Niemczech i w Polsce. Po powrocie w 1980 roku do Warszawy jest pomysłodawcą i realizatorem wystaw grupowych m.in. w Starej Galerii ZPAF.
W 1986 roku wraz z Jerzym Budziszewskim realizuje wystawę pt. „Żywym i umarłym” prezentowana w synagodze w Tykocinie, w galerii BWA w Białymstoku i w pawilonie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.
Współpracuje nadal z prasą m.in. z niemieckim prestiżowym pismem o sztuce „ART”, w którym zamieszcza cykl artykułów i zdjęć poświeconych współczesnej sztuce polskiej. Jego zdjęcia publikowane są na łamach wielu czasopism w Polsce, a od II połowy lat 90 datuje się jego ściślejsza współpraca z Gazetą Wyborczą, gdzie w Magazynie Gazety zamieszcza reportaże fotograficzne z kraju i z zagranicy (m.in. z Ukrainy, Tunezji).
W latach 90 odbywają się kolejne wystawy Tadeusza Rolke w kraju ( Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, w Galerii BWA w Bielsku Białej) a także za granicą (Niemcy, Litwa, Słowacja, Japonia).
W 2001 roku prezentuje zrealizowaną wspólnie z Chrisem Niedenthalem wystawę „Sąsiadka” w galerii Zachęta w Warszawie, wystawa ta została potem pokazana w Płocku, Zielonej Górze, Katowicach, Toruniu, Białymstoku.
W lutym 2002 w Striped House Gallery w Tokio odbywa się indywidualna wystawa Tadeusza Rolke na której prezentowane są głównie prace z lat 1944 – 50.
W kwietniu 2002 roku jest specjalnym gościem Triennale Fotografii w Hamburgu, gdzie prezentowana jest jego wystawa „Fischmarkt”. W październiku 2002 wystawa „Sąsiadka” prezentowana jest w galerii „Stiklo karoliukai” w Wilnie, na Litwie.
W styczniu 2003 w Żydowskim Instytucie Historycznym odbywa się premiera wystawy „Tu byliśmy” poświeconej pamięci chasydów. Wystawa ta w maju 2003 zaprezentowana została w Muzeum Narodowym w Bratysławie na Słowacji a we wrześniu tego roku będzie pokazana publiczności Festiwalu – Est-Ouest w Die we Francji.
Tadeusz Rolke jako wykładowca m.in. na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego bierze udział w licznych warsztatach dla młodych dziennikarzy i fotoreporterów.
Był członkiem Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików w którym to Związku pełnił szereg funkcji również we wcześniejszych kadencjach.
Najnowsze prace z podróży po Europie Środkowo – Wschodniej ukazały się w 2002 roku piśmie FOTOTAPETA i prezentowane były na wystawie w Galerii Fundacji Foksal w Warszawie.
W 2005 jego wystawa o charakterze retrospektywnym pt. „Miejsca” prezentowana była w Paryżu i w Duesseldorfie.
W latach 2005-20011 jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych w Oslo w Norwegii, Berlinie i Trewirze w Niemczech , na Ukrainie i Litwie..
W 2009 w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie odbyła się duża retrospektywna wystawa Tadeusza Rolke pt. ”Wszystko jest fotografia”, której fragmenty prezentowane były również na wielkiej zbiorowej wystawie współczesnej sztuki pt. ”Ikony zwycięstwa” w Berlinie (Humboldt Entspannungwerk). Jej kolejna pełna wersja została pokazana w Galerii Zylinskiego – Muzeum im Mikolaja Ciurlionisa w Kownie na Litwie.
W czerwcu 2010 otwarto wystawę ”Czarny Kwadrat” w Galerii le Guern w Warszawie, gdzie podczas wernisażu uroczyście wręczono mu, przyznane w 2009 roku najwyższe, złote odznaczenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego GLORIA ARTIS za całokształt dokonań na polu sztuki.

 

Tadeusz Rolke jest współzałożycielem niemiecko – polskiego wydawnictwa edition.fotoTAPETA .
Wykładał w Warszawskiej Szkole Fotografii a także na studiach dziennikarskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Jego ogromny dorobek fotograficzny opiera się na fotografii o charakterze humanistycznym, w centrum jego zainteresowań jest zawsze człowiek i jego otoczenie zarówno w sferze życia publicznego jak i prywatnego.
Na polu fotografii artystycznej ważnym dokonaniem jest również jego kontynuowana przez lata seria portretów ludzi sztuki, kultury i polityki. Z racji swojego dorobku twórczego i doświadczenia jest często zapraszany do udziału w jury krajowych i zagranicznych konkursów fotograficznych m.in „Newsweek Polska”, WBK Press Photo i in.
W 2013 roku odbyła się premiera filmu pt. „Dziennik z podróży”. Film opowiada o artystycznej wyprawie, którą Tadeusz Rolke odbywa z młodym 15-letnim, zafascynowanym fotografią Michałem., również w tym samym roku odbyła się jego indywidualna wystawa pt. Studio Rolke” w MOCAKu w Krakowie w ramach Miesiąca Fotografii.
W roku 2014 fotografował dla Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, a w Tarnowskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie autorskie z okazji otwarcia dużej wystawy o charakterze retrospektywnym pt. „CDN – fotografia”.
Od kilku lat zdjęcia Tadeusza Rolke pojawiają się regularnie na aukcjach Fotografii Kolekcjonerskiej, współpracuje na stałe z warszawską galerią Le Guern.
W roku 2015 w wydawnictwie BOSZ ukazał się album „ROLKE” a w zeszłym roku w wydawnictwie Agora S.A. biografia w formie rozmowy z Małgorzatą Purzyńską pt. „Moja Namiętność” .

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Most do remontu w Dulczy Wielkiej

Wiadomości Mielec

Dofinansowanie rozwoju zrównoważonego i ekologicznego systemu transportu publicznego

Wiadomości Mielec

Głosowanie będzie w SP 3 (nowa hala sportowa szkoły) a nie w MPGK

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa