W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Historia

Tadeusz Ryczaj zapomniana postać?

Dzisiaj mija rocznica śmierci jednej z najważniejszej osobowości Mielca Tadeusza Ryczaja wieloletniego dyr. WSK PZL Mielec, człowiekowi który całe swoje dorosłe życie poświęcił pracy na rzecz miasta i jego rozwoju. Po ukończeniu studiów ekonomicznych rozpoczął pracę w WSK Mielec , a od 1966 r. pełnił stanowisko dyrektora do 1989 r.

Lata w których kierował zakładem to czas wielkiej prosperity zakładu i miasta. To za jego rządów w WSK zwiększono zatrudnienie do 20000 tysięcy osób. Rządy Tadeusza Ryczaja to złote lata mieleckiego sportu, budowa wspaniałych obiektów, rozbudowa osiedli mieszkaniowych, okres największej świetności zespołu Pieśni i Tańca ,,Rzeszowiacy”.

To z jego inicjatywy wybudowano w Mielcu wreszcie wiadukt brak którego był zmorą komunikacji miasta, hala sportowa jedna z pierwszych w Polsce, tak pochopnie rozebraną bez perspektywy na nową. Powstały ośrodki wypoczynkowe w Rzemieniu i Woli Zdakowskiej oraz domy wypoczynkowe w Kołobrzegu Krynicy z których korzystali pracownicy WSK. To za jego czasów kształcono najwięcej przyszłe kadry pracownicze i inżynierskie poprzez szkoły zawodowe, średnie, filie wyższych uczelni w Mielcu.

A później przyszły czasy ,,prawdziwych demokratów” Solidarności ludzi wybieranych przez lokalne plebanie którzy doprowadzili do kompletnego zrujnowania fabryki poprzez demontaż linii produkcyjnych i rozprzedaży majątku firmy za przysłowiową złotówkę do prywatnych warsztatów. Zasiadali jako szefowie spółek i doprowadzali je do upadłości. Przyszło mu działać w czasach niełatwych, dlatego być może jego działanie budziło, i jeszcze długo będzie budzić, kontrowersje. Jednak elementarna uczciwość każe popatrzeć na pozostawione dzieło, a jest nim Mielec w postaci jakim go oglądamy, i przyznać Zmarłemu rację. Przyznać rację jego działaniom i jego osiągnięciom. I nie ma wielkiego znaczenia, że z Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego pozostało dzisiaj niewiele, jedynie Zakład Lotniczy jako filia jakiejś firmy lotniczej. Tak naprawdę ważnym jest to, co pod jego kierownictwem zbudowano przez lata.

To, jaki Mielec mamy obecnie, zależało tak naprawdę od działalności kilku osób i od splotu wydarzeń historycznych, niezależnych od żadnej z nich. Oni tylko swoją wiedzą, talentem, konsekwencją w działaniu, umieli wykorzystać dla naszych celów, ku pożytkowi naszego miasta, te wydarzenia, tak by Mielec miał z nich jak najwięcej. Oni ukształtowali oblicze naszego miasta. Takiego gospodarza zazdrościli nam mieszkańcy innych miast. Można by jeszcze wiele wymieniać. Dlatego miasto powinno upamiętnić takiego zasłużonego mieszkańca nie mieszając w to polityki. Zwracam się z apelem do Pana Prezydenta Wiśniewskiego, proszę to wziąć po rozwagę i ratować honor miasta.

Jerzy Mądziel

Tadeusz Ryczaj

Syn Jana i Stanisławy. W czasie II wojny światowej wraz z matką przeniósł się z Wołynia do podmieleckiego Malinia. W 1961 uzyskał tytuł zawodowy magistra ekonomii w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, po czym podjął pracę w WSK Mielec, gdzie w latach 1966–1989 zajmował stanowisko dyrektora. Był członkiem Związku Młodzieży Wiejskiej i Związku Młodzieży Polskiej. W 1959 wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był członkiem Komitetu Wojewódzkiego partii w Rzeszowie. W 1981 był członkiem egzekutywy (od 13 stycznia do 6 sierpnia)]. Należał także do „Solidarności”.

W 1985 uzyskał mandat posła na Sejm PRL IX kadencji, startując z listy krajowej. Zasiadał w Komisji Przemysłu, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianach w organizacji naczelnych i centralnych organów administracji państwowej oraz w Komisji Nadzwyczajnej do kontroli wdrażania programu realizacyjnego drugiego etapu reformy gospodarczej.

Bez powodzenia kandydował w kolejnych wyborach parlamentarnych – w 1989 do Senatu z ramienia PZPR, a w 1991 do Sejmu z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Zmarł 1 stycznia 2010 w Mielcu, pochowany został 4 dni później na cmentarzu parafialnym w Chorzelowie.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Tłumy Mielczan na Drodze Krzyżowej [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Jarmark Wielkanocny i Niedziela Palmowa za nami [FOTO]

Wiadomości Mielec

Powiatowy Jarmark Wielkanocny w Borowej. Konkurs rozstrzygnięty [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

1 Komentarz

Lucjan 3 stycznia 2019 (czwartek) at 16:09

Wdzięczność Mielczan nie zna granic!! Liczne pomniki, place, ulice że o rondzie nie wspomnę!

Odpowiedz

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa