W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Felietony Historia Informacje Kultura i nauka

Takiej książki jeszcze w Mielcu nie było! [FELIETON]


Moja debiutancka książka o nowozelandzkiej przygodzie zmierza powoli do druku.  Zadedykowałem ją mieleckiemu Ruchowi Patriotycznemu.

Zamieściłem w niej wywiady z ośmioma niezwykłymi osobami, z którymi rozmawiałem w Polsce oraz w Nowej Zelandii.

Książka, jak w soczewce skupia najważniejsze fakty dotyczące sprawy dzieci syberyjskich, które dzięki gen. Władysławowi Sikorskiemu, gen. Władysławowi  Andersowi, układowi Sikorski – Majski, Rządowi Londyńskiemu oraz Peterowi Fraserowi – ówczesnemu Premierowi Nowej  Zelandii zostały wyrwane ze stalinowskich szpon i zaproszone na Antypody, gdzie według wstępnych założeń miały uzyskać schronienie wyłącznie na czas II Wojny Światowej.  Opisałem w niej także późniejsze losy ówczesnych dzieci, (w większości sierot) które w niezwykły sposób zaangażowały się w podtrzymanie pamięci o wygnaniu na nieludzką ziemię w Polsce oraz w Nowej Ojczyźnie. Pod koniec książki umieściłem rozdział „Okiem psychiatry” – w którym wspomniałem o  badaniach przeprowadzonych na byłych Sybirakach w Krakowskiej Klinice Psychiatrii w latach 90-tych ubiegłego wieku. 

Poza dwoma jego przyjaciółmi Józefa Zawady, kolejnymi bohaterami mojej publikacji; którzy także przeżyli deportację oraz piekło Syberii i znaleźli się na ziemi nowozelandzkiej  udzielili mi wywiadu:

– kard. John Dew – Metropolita Wellington, zarazem Prymas Nowej Zelandii 

– ks. Tadeusz Przybylak TChr – Prowincjał ks. Chrystusowców w Oceanii

– ks. Bp Wiesław Lechowicz – były Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Emigracji Polskiej

– Pan Czesław Gamrat – miechowianin, który zorganizował kilka edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Dzieci Pahiatua” adresowanego do uczniów Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych

– Pan Zbigniew Gniatkowski – były Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Nowej Zelandii.

Książka nie powstałaby bez wsparcia spiritus movens przedsięwzięcia – p. Józefa Serafina; który jest szefem mieleckiego Stowarzyszenia RUCH PATRIOTYCZNY.  Jestem mu ogromnie wdzięczny za wszelką pomoc, dobre słowo oraz nieocenioną kompetencję w zakresie publikacji, dzięki którym  mogłem bliżej zaznajomić się z tematem polskiego wychodźstwa Syberyjskiego.

Książka, jak w soczewce skupia najważniejsze fakty dotyczące sprawy dzieci syberyjskich, które dzięki gen. Władysławowi Sikorskiemu, gen. Władysławowi  Andersowi, układowi Sikorski – Majski, Rządowi Londyńskiemu oraz Peterowi Fraserowi – ówczesnemu Premierowi Nowej  Zelandii zostały wyrwane ze stalinowskich szpon i zaproszone na Antypody, gdzie według wstępnych założeń miały uzyskać schronienie wyłącznie na czas II Wojny Światowej. 

Opisałem w niej także późniejsze losy ówczesnych dzieci,  (w większości sierot) syberyjskich, które w niezwykły sposób zaangażowały się w pielęgnowanie i podtrzymanie pamięci o wygnaniu na nieludzką ziemię w Polsce oraz w Nowej Ojczyźnie. Pod koniec książki znajduje się rozdział „Okiem psychiatry” – w którym opisałem badania przeprowadzone na byłych Sybirakach w Krakowskiej Klinice Psychiatrii w latach 90-tych ubiegłego wieku. 

Michał Gawle 19.06.2024

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Spędź wakacje z wojskiem

Wiadomości Mielec

Tegoroczne święto Policji w Parku Oborskich [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa