W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Felietony

Temu bankowi powierzyłem obsługę bankową Gminy Mielec [FELIETON]

Wiele osób mnie pyta o upadłość PBS i utratę pieniędzy przez Gminę Mielec.

Jeden z gminnych urzędników nawet zarzucił mi, że to ja powierzyłem PBS obsługę kont Gminy Mielec. Dokładnie tak było. Na początku swojej kadencji przejrzałem koszty rodzajowe i dostrzegłem, że obsługujący gminę bank ceni sobie bardzo drogo swoje usługi.

Dowiedziałem się, że nikt nie organizował wcześniej przetargu na obsługę bankową. Zarządziłem takowy. Najlepszą ofertę złożył Podkarpacki Bank Spółdzielczy O/Mielec i to temu bankowi powierzyłem obsługę bankową Gminy Mielec i jednostek jej podległych. To był strzał w dziesiątkę. Poznałem bardzo profesjonalnych i zaangażowanych bankierów Panią Adrianę Miłoś, Pana Leszka Kwaśniewskiego. Dzięki nim operacja zmiany kont przebiegła bardzo sprawnie, a gmina dostała dostęp do nowoczesnych narzędzi informatycznych, które zdecydowanie usprawniły księgowość. Do tego bank na moją prośbę zgodził się za darmo prowadzić konta wszystkich organizacji społecznych z terenu Gminy Mielec i to była dżentelmeńska umowa z bankierami, której oni z honorem dotrzymywali.

Wspólnie wdrażaliśmy pierwszy w regionie system kont wirtualnych dla podatków, a potem opłat za śmieci. Bank też dzięki temu zdobywał doświadczenia, a my mieliśmy taniej. Obsługa bankowa była nadzwyczaj sprawna i kompetentna. Opracowaliśmy też system lokowania nadwyżek na kontach aby przynosiły zysk z oprocentowania. Było bezpiecznie i gospodarnie. Zawsze jednak analizowałem stan banku, opinie o nim i jego sprawozdania finansowe, bo zaufanie najlepiej buduje się samemu. Tak działałem do końca kadencji w 2014r. Następcy kontynuowali współpracę.

Sytuacja banku jednak począwszy od 2016r. zaczęła się zmieniać. Wielkim znakiem ostrzegawczym był rok 2018. kiedy o PBS mówiło się coraz głośniej. Ten rok bank zakończył 35 mln strat. To dużo w stosunku do wielkości banku.

Cytuję opinię biegłego rewidenta; „Poniesiona strata i brak spełnienia wymogów kapitałowych mogą świadczyć o istnieniu niepewności co do możliwości kontynuacji działalności przez Bank.” a tutaj link do opinii, która jest ogólniedostępna w internecie dla Gacka, oraz dla urzędników gminnych, których teraz jest bez liku; https://www.pbsbank.pl/…/wyniki-finansowe/122-opinia-b…/file. Do myślenia powinny was skłonić inne, lokalne okoliczności; odejście z mieleckiego oddziału PBS dyrektora i kluczowego pracownika ds obsługi klienta korporacyjnego, jak również wycofanie się ze współpracy z PBS Starostwa i Szpitala Powiatowego.

Ja za prowadzenie spraw gminnych nie pobieram wynagrodzenia od 2014r. nie dostaję podwyżek, nie przydzielam sobie sutych diet. Po prostu staram się być odpowiedzialny i trochu rozgarnięty, a na pieniądze niechytry bo one same przyjdą. Przy takiej opinii biegłego natychmiast wybrałbym inny bank i przeniósł do niego pieniądze.

Szanowni Państwo radni, urzędnicy i drogi Wójcie, ludzie powierzyli Wam pieniądze samorządu i odpowiedzialność za nie, jest was bardzo wielu, słyszę dyskusje na sesjach o ile by tu sobie podnieść diety, wynagrodzenia i argumentację, której wstyd wypowiedzieć, że przecież należy się bo musicie tak ciężko pracować i jeździć na różne spotkania i uroczystości. Może mniej jeźdźcie a bardziej ogarnijcie się, bądźcie bardziej pracowici i oszczędni. To dotyczy również 30 innych samorządów, które powinny dzisiaj powiedzieć mieszkańcom, sorry ale nie sprawdziliśmy się BO SAMI SIEBIE OGRALIŚMY JAK AMATORZY, na wypłaty zawsze starczy. Tak też można rozumieć. Nie pisałbym tego tekstu, gdyby nie złośliwe komentarze wywodzące się ze sfery samorządu Gminy Mielec przypisujące mi odpowiedzialność za straty pieniędzy. To bardzo nieuczciwe zwalanie winy na mnie za zaniedbania ostatniego roku.

Ze swojej strony zupełnie za darmo podpowiem wam, że skoro już straciliście pieniądze to nie róbcie nerwowych ruchów i nie zmieniajcie banków. Co gmina miała stracić już straciła, a obecny Bank Nowy BFG SA może dalej prowadzić konta gminy i przede wszystkim konta wirtualne dla podatników podatków lokalnych i opłaty śmieciowej. Zostawienie tego systemu kont znacznie ułatwi pracę księgowości i nie będzie powodowało błędów we wpłatach od mieszkańców. BFG nie pozwoli aby Bank Nowy upadł. To bezpieczny bank.

Działajcie tak aby nie wyrządzić mieszkańcom większych strat i tak już płacą po 25 zł od osoby za śmieci.

Kazimierz Gacek

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Rodem z mieleckiego, przeżył Nagasaki [FELIETON]

Wiadomości Mielec

O „japońskim PKP” słów kilka (cz.1) [FELIETON]

Wiadomości Mielec

Dla swojej wybranki zdobyć cały świat! – o św. Maksymilianie słów kilka. (cz.1) [FELIETON]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa