W 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej stawiamy na naukę praktycznych umiejętności przydatnych zarówno w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych jak i potrzebnych w czasie wojny. W ostatnim czasie w szkoleniach z technik linowych na zaporze w Solinie uczestniczyli żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT.
Techniki linowe można wykorzystać do pokonywania przeszkód terenowych, czy też transportu, np. w działaniach nieregularnych. Mogą też okazać się niezbędne wtedy, gdy trzeba asekurować lub ewakuować poszkodowanych.
Szkolenie terytorialsów z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” rozpoczęło się w poniedziałek 13 czerwca i trwało do środy włącznie. Podkarpaccy terytorialsi szkolili się na terenie zapory w Solinie, gdzie zapoznawali się z technikami linowymi. Tego typu zajęcia są przykładem rozwijania kompetencji tzw. „podwójnego zastosowania”, czyli przydatnych zarówno w czasie wojny, jak i w sytuacjach klęsk czy katastrof. Szkolenie prowadzili odpowiednio wyszkoleni żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady OT.
Kpt. Oskar Namaczyński-Kapała – jeden z instruktorów zajęć – powiedział: podczas szkolenia żołnierze ćwiczyli techniki budowy stanowisk zjazdowych, zjazdu różnymi sposobami i podchodzenia z użyciem przyrządów zaciskowych. Szkolenie pozwoliło podkarpackim terytorialsom przełamać własne lęki oraz nabyć zdolności niezbędne do działania w terenie górzystym i zurbanizowanym. W trakcie szkolenia z żołnierzami mogłem przekazać ogromną dawkę wiedzy, którą każdy z nich po powrocie będzie mógł przekazać pozostałym żołnierzom podczas kolejnych etapów szkolenia. Żołnierze będą mogli sięgać po tą wiedzę w sytuacjach kryzysowych, niosąc pomoc lokalnej społeczności.
Poprzez tego typu ćwiczenia, terytorialsi z 3. Podkarpackiej Brygady OT nabyli kolejne praktyczne umiejętności i nowe kompetencje, które są niezbędne w działalności każdego z batalionów 3. PBOT. Przedsięwzięcie szkoleniowe odbyło się na bardzo ważnym obiekcie infrastruktury dając możliwość lepszego poznania SRO, szczególnie dla żołnierzy z 35. Batalionu Lekkiej Piechoty w Sanoku. Żołnierze będą mogli sięgać po tą wiedzę w sytuacjach kryzysowych, niosąc pomoc lokalnej społeczności, jak również wspierając Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR).
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju jest realizowana m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W systemie szkolenia żołnierzy 3. PBOT kładziemy duży nacisk do działań o charakterze pomocowym a także ratowniczym, nieustannie skupiając się na szkoleniu typowo wojskowym.