W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje

Terytorialsi z Podkarpacia podsumowali zawody „Admiral Pitka Recon Challenge 2021 w Estonii

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej po wykonaniu zadania wrócili
z najbardziej wymagających zawodów taktycznych w Europie pk. „Admiral Pitka Recon Challenge 2021” na terytorium Republiki Estonii.

W tym roku rywalizacja odbywała się na wyspie Saaremaa. Zespoły biorące udział w zawodach wystawione zostały przez państwa należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował zespół Wojsk Obrony Terytorialnej złożony z żołnierzy 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. 

„Admiral Pitka Recon Challenge 2021” to jedne z bardziej elitarnych międzynarodowych wyzwań taktycznych organizowanych dla drużyn rozpoznawczych ze struktur NATO na terytorium Europy. Zawody trwały 4 doby, w tym czasie zawodnicy musieli pokonać trasę ponad 100 km, na której przyszło im zmierzyć się z kilkunastoma punktami kontrolnymi nazywanymi „Checkpoint”. Na każdym takim przystanku na zespoły czekały do wykonania zadania taktyczne, strzeleckie oraz sprawnościowe. 

Wszystkie zadania były oceniane pod względem szybkości i poprawności ich wykonania. Były one również ograniczone limitem czasowym. W niektóre konkurencje zaangażowane zostały całe drużyny, a inne przeznaczone były do indywidualnego wykonania. 

Żołnierze z 3. PBOT zajęli w ogólnej klasyfikacji 11 miejsce na 26 startujących drużyn. Pierwsze dziesięć pozycji zdominowały drużyny z Estonii, w tym na 6 miejscu uplasowali się Finowie, a na 10 Litwini. Biorąc pod uwagę rywalizację międzynarodową drużyna z 3. PBOT zajęła 3 miejsce po zespole z Finlandii i Litwy. Za Polską ekipą znaleźli się przedstawiciele innych armii NATO m.in. z Francji, Danii, USA czy Finlandii. Atut gospodarza nie podlega dyskusji, Estończycy znają trasę, zadania, są na swoim terenie. 

Każde wspólne szkolenie, ćwiczenia z innymi wojskami, zawody taktyczne, rozpoznawcze, w których udział biorą żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, pozwalają podpatrzeć dużo ciekawych rozwiązań organizacyjnych, planistycznych oraz szkoleniowych. Żołnierze mogą skonfrontować pomysły przyjęte w swoich krajach z rozwiązaniami sojuszników, analizują możliwość ich adaptacji w swoich pododdziałach i są swoistą platformą do transferu wiedzy i doświadczeń zdobytych przez żołnierzy innych członków sojuszu. Nasz młody rodzaj Sił Zbrojnych dzięki takim przedsięwzięciom osiąga coraz to wyższy poziom interoperacyjności [zdolność do współdziałania z żołnierzami innych państw]. Ponadto podkarpaccy „Terytorialsi” godnie promowali Siły Zbrojne RP wykazując się profesjonalizmem podczas zawodów międzynarodowych – podsumowuje powrót swoich żołnierzy płk Dariusz Słota – dowódca
3. PBOT. 

***

Estońska Kaitseliit to odpowiednik Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce, wchodzi w skład Estońskich Sił Zbrojnych. Kaitseliit jest jedną z zagranicznych formacji OT, z którą do partnerskiej współpracy dowódca WOT wyznaczył podkarpacką brygadę OT. Kaitseliit obecny jest we wszystkich 15 powiatach kraju, a jego terytorialne oddziały (razem 17 brygad) dzielą się na mniejsze jednostki (np. kompanie, plutony, sekcje). W ramach estońskiej obrony terytorialnej funkcjonuje też jednostka odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo. Powszechność członkostwa w Kaitseliicie warunkuje też jej przeznaczenie, które związane jest przede wszystkim z działaniami nie tylko defensywnymi, ale i typowo antykryzysowymi, przy szerokiej kooperacji z lokalną społecznością kraju.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Dachowanie bmw w Padwi Narodowej

Wiadomości Mielec

Cztery pory roku w gminie Mielec – konkurs fotograficzny [FOTO]

Wiadomości Mielec

Kolejne zwycięstwo Czeczeńców. Handball Stal Mielec – AZS Biała Podlaska 33:27 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa