W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Terytorialsi z Podkarpacia wracają do szkolenia wojska

Wraz z odmrażaniem gospodarki oraz „luzowaniem” obostrzeń dotyczących życia społecznego, terytorialsi z Podkarpacia od początku czerwca wracają do normalnego cyklu szkoleniowego, nie zaprzestając działalności przeciwkryzysowej.

Już w najbliższy weekend żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” rozpoczną pierwsze szkolenie rotacyjne po blisko trzymiesięcznej walce
z koronawirusem w wielu obszarach.  

W ubiegłym tygodniu dowództwo 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej ogłosiło rozpoczęcie naboru do pododdziałów brygady. Powołanie na 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe wyrównawcze zaplanowano na 20 czerwca. Trwająca rekrutacja skierowane jest przede wszystkim do ochotników, którzy wykonali badania lekarskie
i psychologiczne jeszcze przed ogłoszeniem pandemii w Polsce. 

A już w najbliższy weekend rusza pierwsze szkolenie rotacyjne we wszystkich batalionach brygady, które rozmieszczone są w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Zajęcia odbędą się w stałych rejonach odpowiedzialności pododdziałów, tak aby zminimalizować przemieszczanie się żołnierzy po Podkarpaciu. W związku z panującą w Polsce sytuacją, terytorialsi w czasie szkolenia będą musieli przestrzegać wszystkich obostrzeń, zapewniających im bezpieczeństwo epidemiologiczne. 

Do października podczas szkoleń rotacyjnych żołnierze brygady będą również nabywać
i uzupełniać umiejętności związane z działalnością kryzysową. Czas szkoleniowy zostanie także spożytkowany na wyrównanie poziomu wyszkolenia w pododdziałach. Związane jest to z tym, że w ostatnim czasie wszystkie pododdziały brygady zostały doposażone w karabinki „GROT”. 

– Pomimo powrotu do kontynuacji procesu szkolenia w pododdziałach brygady, moi żołnierze będą w dalszym ciągu realizować przedsięwzięcia związane z działaniami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się wirusa COVID – 19 – aż do odwołania. Trwamy w działaniach w ramach operacji „Odporna Wiosna”, którą rozpoczęliśmy 18 marca. Wspieramy żołnierzy AK, kombatantów i osoby starsze dostarczając ciepłe posiłki i zakupy do ich domów. Ratownicy medyczni i żołnierze z uprawnieniami kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielają wsparcia społeczeństwu w wielu obszarach. Pomagają w szpitalach, Domach Pomocy Społecznej, jak również pobierając wymazy  wspierając Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną oraz Śląską Brygadę OT. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie nasze podkarpackie społeczeństwo nas potrzebuje – podkreśla płk Dariusz Słota – dowódca podkarpackich terytorialsów.

#Zawsze gotowi, Zawsze blisko

Zdjęcia: Paulina Lecznar

Zobacz też...