W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Imprezy masowe i koncerty Informacje Kultura i nauka

The Latin Jazz Mass – koncert w kościele pw. MBNP w ramach 24. MFM [FOTO, VIDEO]

Wczoraj odbył się III koncert 24. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego w kościele pw. MBNP w Mielcu.

The Latin Jazz Mass Martina Völlingera to projekt w wykonaniu mieleckiego chóru „Akord” pod dyrygenturą Grzegorza Oliwy, w towarzystwie muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu, Karola Bika, Mateusza Ozgi, Piotra Gruszeckiego i Krzysztofa Mysony. 

The Latin Jazz Mass

The Latin Jazz Mass to eklektyczne dzieło, które poprzez swoje rytmy łączy wiele kultur i nurtów muzycznych. Podczas koncertu publiczność przeniosła się między innymi na Kubę i Karaiby. Różne style, które tworzą mszę jazzową, od salsy, rumby czy tanga aż po popowe ballady i funk sprawiają, że każda z części tej wyjątkowej mszy jest niepowtarzalna. Połączenie chóru, który jest kojarzony głównie z muzyką sakralną, instrumentów jazzowych, które nadają muzyce charakterystycznego „feelingu” i kubańsko-brazylijskich rytmów i które porywają publiczność do tańca, tworzą mieszankę, której nie sposób się oprzeć.


Chór Nauczycielski „Akord” powstał jako chór mieszany w 1969 roku. Jest laureatem wielu festiwali chóralnych, m.in. w Rzeszowie, Łodzi, Lublinie, Będzinie oraz Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Na swoim koncie ma występy nie tylko w kraju, ale również za granicą: na Węgrzech, Słowacji, Ukrainie, w Austrii, Niemczech, Czechach, we Francji. Brał udział w wielu projektach muzycznych w Mielcu, Tarnowie, Dębicy, jak również za granicą, w tym w Norymberdze, wykonując Symfonię Europejską Volkmara Studtruckera z towarzyszeniem Norymberskiej Orkiestry Symfonicznej. W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Mielcu wraz z Krakowską i Rzeszowską Orkiestrą Symfoniczną wykonał „Mszę Koronacyjną C-dur” oraz „Requiem d-moll” W. A. Mozarta. W swojej historii Chór koncertował ze znanymi osobami czy zespołami, takimi jak: Marek Bałata, Skaldowie, Jarosław Drzewiecki z Lwowską Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Chór „Akord” na swoim koncie ma 3 płyty z muzyką religijną i rozrywkową. Rok Jubileuszowy 2019 zespół świętował owocnie i aktywnie. Najważniejsze wydarzenia muzyczne, w których brał udział to: autorski koncert dla Kory „Kolbuszowski Spleen”, Kantata „CARMINA BURANA” Carla Orffa z okazji zakończenia XXII Mieleckiego Festiwalu Muzycznego oraz Oratorium „Kazimierz Pułaski” Włodzimierza Korcza obok artystów takich jak: Alicja Majewska, Olga Bończyk, Łukasz Zagrobelny i Grzegorz Wilk. W 2021 chór wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej „Razem w XXI wieku” w Bułgarii, gdzie zdobył 2 miejsce w kategorii chórów mieszanych.
Dyrygentem chóru przez wiele lat był Paweł Lis. Od października 2018 r. chór prowadzi Grzegorz Oliwa.
Grzegorz Oliwa jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie (1997 r.) W roku 2008 uzyskał tytuł doktora habilitowanego w zakresie dyrygentury, a w roku 2014 nadany mu został przez Prezydenta RP tytuł profesora sztuk muzycznych.

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa