20 listopada 2019 (środa) - 23:02
Trzy Puchary Świata
Informacje Sport

W ostatni wrześniowy weekend w Nowym Targu odbyły się Zawody Pucharu Świata „Tatry Cup”. Jednocześnie rozegrano zawody Pucharu Polski. Naturalnie tak ważnej imprezy nie mogli przegapić modelarze z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” z Mielca. I dobrze- pasjonaci lotnictwa wywalczyli bowiem aż trzy medale…

Głową mieleckich modelarzy był Grzegorz Goryczka, który wystartował w klasie S7 (makiety rakiet, czyli wierne repliki prawdziwych rakiet kosmicznych i badawczych). W swojej ulubionej konkurencji instruktor wywalczył III miejsce w zawodach Pucharu Świata.

Kolejnym modelarzem z Mielca, który wziął udział w zawodach był Wojciech Koszelski, uczeń Gimnazjum nr 2 w Mielcu. Podobnie jak instruktor, wystartował on w klasie S7 (ale Pucharu Polski), zdobywając III miejsce, zaś w Pucharze Świata zajął czwartą lokatę. Warto dodać, że to nie pierwszy sukces 13-letniego sportowca. Podczas rozegranych w sierpniu we Lwowie Mistrzostw Europy Modeli Kosmicznych Wojtek zdobył II srebrne medale w klasyfikacji indywidualnej i dwa w klasyfikacji drużynowej. Oprócz tego jest on m.in. wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski. W klasie S7 modelarze zaliczyli bardzo udany start, miejsca 3-7 przypadły mieleckim sportowcom.

Chyba największym sukcesem modelarzy z MAUT „Leonardo” podczas ostatnich zawodów był występ Eryka Halaburdy (ucznia Gimnazjum nr 2 w Mielcu). Wystartował on w konkurencji S8D (rakietoplanów, zdalnie sterowanych szybowców wynoszonych na odpowiednią wysokość przy pomocy silnika rakietowego). Właśnie w kategorii S8D Eryk zajął I miejsce w zawodach Pucharu Świata. Tym samym powtórzył on sukces Bartosza Kaźmierskiego z II LO, który dokładnie rok wcześniej w Nowym Targu również wygrał zawody Pucharu Świata w tej konkurencji.

Warto dodać, że po tych kończących sezon modelarski zawodach Wojtek zajął III miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski za rok 2015, zaś tuż przed nim znalazł się instruktor Grzegorz Goryczka.

Nadzieje przyszłego sezonu

Zawody w Nowym Targu zakończyły sezon modelarstwa rakietowego. Jak twierdzą sportowcy, rok 2015 był dla nich bardzo udany- 10 medali podczas Mistrzostw Polski i 14 podczas Mistrzostw Europy robi wrażenie, choć to tylko ułamek sukcesów mielczan z ostatnich miesięcy.

-Ilość medali stawia naszą modelarnię w krajowej czołówce – powiedział po powrocie instruktor Grzegorz Goryczka. – Po ostatnich zawodach jestem szczególnie dumny z Eryka. Mam nadzieję, że znajdzie się on w składzie Reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata, jakie w przyszłym roku zostanę rozegrane w sierpniu na Ukrainie. Eryk ma już doświadczenie z zawodami międzynarodowymi – w sierpniu br. brał udział w Mistrzostwach Europy Modeli Kosmicznych na Ukrainie, gdzie pełnił funkcję sędziego chronometrażysty.

Jak mówią modelarze, ich działalność nie byłaby możliwa bez wsparcia licznych sponsorów.
– Chciałbym szczególnie podziękować Starostwu Powiatowemu w Mielcu, które wsparło środkami wyjazd do Nowego Targu – powiedział instruktor Goryczka.

Modelarnia działa od 2013 roku. W lutym weszła w struktury Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”, stworzonej przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.