W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje WYRÓŻNIONE (dodatkowa)

Tuszów Narodowy wyróżniony w konkursie „Piękna Wieś Podkarpacka 2021” [FOTO]

10 wiosek województwa podkarpackiego zostało wyróżnione w konkursie „Piękna Wieś Podkarpacka 2021”. Wśród nich znalazła się miejscowość Tuszów Narodowy – jedyna z powiatu mieleckiego.

Przyznaną Nagrodę odebrał wójt  gminy Andrzej Głaz wraz z sołtysem Józefem Świerczkiem, w czasie uroczystej gali 29 grudnia w urzędzie marszałkowskim z rak marszałka Piotra Pilcha. 

Podczas oceny zwracano uwagę m.in. na walory estetyczne, krajobrazowe, zabytki, realizowane inwestycje, infrastrukturę społeczna i techniczną, inicjatywy lokalne. 

Jako wójt gminy cieszę się z tego wyróżnienia i gratuluję sołtysowi, radnemu, druhom strażakom, paniom KGW i  mieszkańcom nagrody oraz społecznej postawy,  a także troski o swoją miejscowość –zaznacza  wójt gminy  Andrzej Głaz.

R.Paterak

Konkurs Piękna Wieś Podkarpacka – Tuszów Narodowy (opis sołectwa) można dodać jako załącznik

Sołectwo Tuszów Narodowy to siedziba gminy, położone jest przy drodze powiatowej, łączącej miejscowość z Mielcem i Tarnobrzegiem. To dawna wieś królewska, która zawdzięcza swoje początki pierwszym udanym próbom kolonizacji w widłach Wisły i dolnego Sanu, ogromnego terenu Puszczy Sandomierskiej. Pierwsze dokumenty o wiosce pochodzą z 1456 roku, potwierdzone w 1470 r. przez Jana Długosza.

Tuszów Narodowy charakteryzuje zwarta zabudowa, domy murowane jednorodzinne, kilka domów dawnej architektury drewnianej z przełomu XIX i XX wieku. Atutem miejscowości jest zabytkowy dom urodzenia generała Sikorskiego – obecnie Centrum Pamięci Generała. Innym obiektem zabytkowym jest kościół z 1904 roku wraz z wyposażeniem, przerobiony z dawnego spichlerza hr. Włodkowej i dawna plebania. 

Wioska leży wśród pól i łąk, w sąsiedztwie lasów i zagajników. Miejscowość jest dobrze skomunikowana z miastem. W wiosce funkcjonuje Zespół Szkolno-Przedszkolny, Gminna Biblioteka Publiczna z Centrum Pamięci gen. Sikorskiego, Ośrodek Zdrowia. Ponadto jest plac zabaw, kort tenisowy, boisko lekkoatletyczne, siłownia plenerowa, dom strażaka ze świetlicą, boisko do piłki nożnej z szatnią i trybunami. Na Placu gen. Sikorskiego oraz obok biblioteki można wypocząć, skorzystać z bezpłatnego Wi-Fi.

W Tuszowie działa wiele podmiotów gospodarczych, w tym bardzo duże, zatrudniające ponad 100 osób. W 2021 roku uchwalony został przez Radę Gminy Plan zagospodarowania terenu przy obwodnicy na ok 100 ha, z przeznaczeniem na tzw. Strefę Tuszów, tj. park usługowo-przemysłowy.

Na terenie wioski funkcjonuje lądowisko, kilka sklepów, stacja CPN oraz zajazd, z możliwością dostarczenia posiłków na wynos.

W Tuszowie Narodowym zrealizowano wiele zadań z wykorzystaniem środków krajowych i unijnych, które znacząco wpłynęły na  podniesienie poziomu życia mieszkańców. Zadania sfinansowane ze środków zewnętrznych to m.in.: skanalizowanie wioski, wykonanie centrum rehabilitacyjnego z boiskiem lekkoatletycznych, remont i rozbudowa domu strażaka, budowa kortu tenisowego, remont i rozbudowa domu urodzenia gen. Sikorskiego, termomodernizacja budynków szkoły, urzędu gminy, remont Ośrodka Zdrowia. Miejscowa parafia korzysta od lat ze wsparcia dotacji województwa podkarpackiego, powiatu i gminy na remont zabytkowego kościoła i jego wyposażenia. 

Na terenie miejscowości działa aktywnie Stowarzyszenie Awiatyczne im. Bodka Mrozka, zrzeszające pasjonatów lotnictwa. Ważną role pełni Towarzystwo Społeczno-Kulturalne im. gen. Sikorskiego, dbające o pielęgnowanie lokalnej historii i tradycji. Funkcjonuje tu również OSP, należąca do KSRG, dobrze wyposażona, angażująca się w działalność społeczną.  Prężnie działające KGW i Stowarzyszenie Tuszowska Ścieżka organizują różne wiejskie uroczystości. Lokalne organizacje w swych działaniach często korzystają z instrumentów wsparcia.

W Tuszowie w sposób szczególny pielęgnowane jest dziedzictwo historyczno-kulturowe. W stałym kalendarzu uroczystości znajdują obchody świąt narodowych oraz rocznic urodzin i tragicznej śmierci generała, w tym okrągłe rocznice mające zasięg ogólnopolski. Wydarzenia i postaci historyczne upamiętniane są poprzez pomniki i tablice – Golgota Wschodu i Golgota Smoleńska, figura św. Jana Pawła II, tablice z nazwiskami legionistów i  żołnierzy wojny 1920 roku z terenu gminy, pomnik i mural gen. Sikorskiego.

W Centrum Pamięci dokumentowana jest lokalna historia i dziedzictwo kulturowe. To jedyny w Polsce obiekt związany z generałem Sikorskim, który ocalał z wojennej i powojennej pożogi i w którym zgromadzono tak liczne pamiątki, w tym cenne rodzinne zdjęcia, albumy, listy do najbliższych, pisma oraz książki z dedykacjami generała. Przyjeżdża tutaj wiele wycieczek, osób indywidualnych i znamienitych gości, o czym świadczą wpisy w Księgach Pamięci.

Dla dzieci szkół z terenu gminy organizowane są lekcje historii lokalnej, konkursy wiedzy i turnieje oraz inne formy zajęć, mające utrwalać lokalne dziedzictwo historyczno-kulturowe.

Zdjęcie główne – Centrum Tuszowa Narodowego z lotu ptaka

Wielofunkcyjne boisko sportowe, urządzenia do ćwiczeń  i kort tenisowy przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym
w Tuszowie Narodowym

Fragment ekspozycji Centrum Pamięci gen. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym w domu jego urodzenia 

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy wojny 1920 roku z terenu gminy Tuszów Narodowy na placu generała Sikorskiego 

Przykładowa posesja prywatna na terenie Tuszowa Narodowego

Wyremontowany Ośrodek Zdrowia w Tuszowie Narodowym

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Most do remontu w Dulczy Wielkiej

Wiadomości Mielec

Dofinansowanie rozwoju zrównoważonego i ekologicznego systemu transportu publicznego

Wiadomości Mielec

Głosowanie będzie w SP 3 (nowa hala sportowa szkoły) a nie w MPGK

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa