W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Lifestyle

Ty decydujesz [FOTO]

Trudny okres dorastania? Internet, sączący niebezpieczne przekazy do głów nastolatków? Brak poczucia bezpieczeństwa? Rodzice, zbyt zabiegani, by zapytać własne dziecko, co słychać? Problemy w szkole? A może przeciwnie. Chęć dobrej zabawy, przeżycia ryzyka, poczucia się dorosłym, zaimponowania kolegom? Wpływ grupy rówieśniczej, tym bardziej pociągającej, im odważniej kontestującej?

Powodów sięgania po alkohol, narkotyki czy dopalacze przez nastolatków, jest mnóstwo. Niezależnie jednak od motywu, jakim kieruje się młody człowiek rozważając „wziąć, czy nie wziąć?” ostateczną decyzję podejmie on sam. A dorośli powinni z wyprzedzeniem uświadomić mu skutki obu decyzji. Żeby nie miał wątpliwości, która się opłaci.


We wtorek 20 lutego 2018 r. w SCK w Mielcu odbyła się konferencja „Ty decydujesz” adresowana do uczniów mieleckich szkół. Pomysł zrodził się w Komendzie Powiatowej Policji w Mielcu a pomysłodawcą był komendant Jacek Juwa i Zespół Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii. Powód? Oczywisty – funkcjonariuszom pracującym z małoletnimi szczególnie leży na sercu ich bezpieczeństwo. Inicjatywę chętnie podjęła dyrektor Mieleckiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego „Piłkarskie Nadzieje”, pani Alicja Mrozik, oraz specjalistka ds. uzależnień, terapeutka z Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnień, pani Renata Wojna.

Owocem współpracy była dwugodzinna konferencja, podczas której merytoryczny przekaz stanowił zaledwie niewielką jej część. Głównym celem organizatorów było bowiem poruszenie czułych strun uczniów – zasłuchani udowodnili, że je mają. Chodziło o to, żeby prezentowane treści skłoniły do refleksji i zostały w nich na długo. A wykorzystane w programie tragiczne wspomnienia tych, których bliscy, albo którzy sami zdecydowali się zażyć dopalacz, narkotyk lub szukać miłych wrażeń w alkoholu, z pewnością dały do myślenia.

Przejęci uczniowie dowiedzieli się także, gdzie szukać pomocy, gdy osobiście, albo pośrednio zetkną się z problemem. Podkreślono wyraźnie, że nikt nie jest sam.
Jedna z ośmiu w Polsce specjalistycznych Poradni leczenia uzależnień i współuzależnień znajduje się w Przecławiu, czyli niedaleko.

To naprawdę komfortowa sytuacja. Każdy może zgłosić się tam po pomoc, dorosły i nastolatek. Zaangażowanie prowadzących, ciekawe materiały i spora dawka mocnej muzyki z pewnością nie pozostały bez wpływu na pojawiające się głosy, że przedsięwzięcie warto by powtórzyć. Bez wątpienia warto podejmować każde działanie, które powstrzyma młodego człowieka przed dokonaniem złych wyborów.
Rangę i trafioną tematykę konferencji podkreśliła obecność Zbigniewa Tymuły Starosty Powiatu Mieleckiego, który poruszony był dobitnie pokazanymi przykładami uzależnień.
Szeroko pojęta profilaktyka to klucz do bezpieczeństwa w kwestii uzależnień. Gdy dorośli podejmą trud uświadamiania, wspierania i otwartego dialogu z nastolatkami, wówczas ze spokojem będzie można zwrócić się do młodzieży słowami „Ty decydujesz”.

Jeśli jednak pozostaną z tą decyzją nie przepracowawszy wcześniej tematu środków psychoaktywnych przez nauczycieli, pedagogów, specjalistów , a wreszcie rodziców, skutki złych wyborów mogą być tragiczne.
Organizatorzy podkreślają, że na wysoką jakość konferencji wpływ miała zaangażowana i serdeczna pomoc pracowników SCK, którzy nagłośnili i oświetlili imprezę realizując wszystkie potrzeby prowadzących.

W konferencji udział wzięli:
-policjantki z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii – st. sierż. Magdalena Skulimowska i st sierż. Ewelina Zięba
– uczniowie Mieleckiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego „Piłkarskie Nadzieje” – Gabriela Leś, Julia Stobierska, Adrian Krawiec, Jakub Gera, Adrian Ogiba, Kacper Kubicki, Eryk Urbaś, Mateusz Markowski i Jakub Guła pod przewodnictwem szkolnego pedagoga Małgorzaty Bizoń
– terapeutka z Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnień w Przecławiu Renata Wojna

Zdjęcia: Anna Jajkiewicz

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa