W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia Informacje

Uczniowie z Liceum „Konarskiego” uczcili pamięć ofiar Katynia

29 czerwca 2020 r. w dniu zakończenia roku szkolnego i rozdania świadectw, uczniowie klasy Id I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Konarskiego w Mielcu, wraz ze swoją wychowawczynią mgr Małgorzatą Głodzik, przyszli ze sztandarem szkoły pod Ścianę Katyńską przy bazylice mniejszej pw. św. Mateusza w Mielcu.

Oddawanie hołdu katyńczykom wywodzącym się z ziemi mieleckiej przez licealistów z „Konarskiego” jest wieloletnią tradycją szkoły, która także opiekuje się tym miejscem pamięci. Kilka dni wcześniej, 26 czerwca 2020 r. uczniowie I LO zapewnili, również tradycyjnie, oprawę artystyczną mszy św. „katyńskiej” w bazylice, w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Należy podkreślić, że ok. jedna czwarta mieleckich katyńczyków, wywodziła się z przedwojennego Gimnazjum w Mielcu, jako nauczyciele i uczniowie, a I LO jest historycznym i organizacyjnym kontynuatorem i spadkobiercą tej szkoły. Szczegółowo dokumentuje to wydana w 2010 r. „Mielecka gimnazjalna lista katyńska” autorstwa Włodzimierza Gąsiewskiego, jedna z nielicznych tego typu w kraju.

Wśród uczennic obecnych w dniu 29 czerwca 2020 r. przy Ścianie Katyńskiej, były również współautorki części II wydania wspomnianej publikacji, które wśród uczniów Liceum przeprowadziły i analizowały badania ankietowe pamięci i świadomości katyńskiej.

Książka ukaże się pod koniec lata tego roku.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa